Налагоджені попереднім керівництвом механізми дозволять ДФС ще деякий час працювати за інерцією, забезпечуючи стабільні надходження в казну. А от реалізація обіцяних бізнесу податкових реформ залежить від того, хто стане біля керма служби.
Податкова ставить рекорди
Комісія Мінфіну не змогла визначитися з кандидатурою нового голови ДФС в поставлені прем'єром Яценюком терміни. Підсумковий розгляд заявок від претендентів перенесено з шостого на 23 квітня.
Тяганина з вибором переможця цілком зрозуміла. Голова ДФС повинен бути не тільки висококласним професіоналом, але і влаштовувати Президента України, главу Уряду і, звичайно ж, міністра фінансів Наталю Яресько.
Поки у вищих ешелонах влади підбирають компромісну фігуру, ДФС, незважаючи на складні економічні та політичні процеси, що відбуваються в країні, а також — на внутрішньовідомчі пертурбації, продовжує забезпечувати безперебійні надходження в казну.
"Безумовно, немає нічого хорошого в тому, що призначення керівника такого важливого відомства знову відкладається, — говорить пан Карасьов. — Однак ситуацію рятує те, що його попередній керівник Ігор Білоус налаштував роботу так, що ДФС ще якийсь час за інерцією зможе демонструвати позитивні показники в роботі — наповнювати державний бюджет, сприяти розвитку бізнесу та ін. Стабільна платформа, створена екс-головою фіскальної служби на тлі економічного спаду в країні в цілому — гарний "спадок" для нового керівника фіскальної служби, хто б ним не став".
За I квартал поточного року ДФС зібрала до загального фонду Держбюджету 105400000000 грн, що на 55,4% більше, ніж за аналогічний період 2014. А в березні був досягнутий рекордний показник за всі роки незалежності України — майже 47 млрд грн.
Позитивна динаміка була досягнута не за рахунок посилення тиску на бізнес. Навпаки, кількість аудиторських перевірок скоротилася. Додаткові кошти вдалося зібрати, завдяки руйнуванню тіньових схем і оптимізації адміністрування податків. У березні ряд великих компаній — "Філіп Морріс Україна" і "Арселор Міттал Кривий Ріг" — направили пану Яценюку листи, в яких повідомляється про поліпшення відносин з керівництвом ДФС.
Реформи запущені
Для подальшого розвитку країни важливі системні реформи ДФС, початок яким вже покладено. 17 січня в силу вступив закон, що дає платникам податків 90 днів на те, щоб добровільно подати уточнюючий розрахунок зобов'язань з податку на прибуток і ПДВ за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014. З недоплаченої в казну суми потрібно віддати тільки 5%, тоді як більша частина раніше прихованого податку буде прощена. Новація піддалася критиці. "При проведенні позапланової перевірки, яка слідує за подачею заяви про податковий компроміс, контролери виявляють більші суми недоплат, ніж були заявлені платником", — розповідає директор АК "Прайм" Тетяна Кузьмич.
Однак, незважаючи на недоліки, експеримент уже приніс перші результати: у січні-березні в ДФС було подано більше 3,2 тисяч заяв від охочих досягти податкового компромісу, а до бюджету надійшло майже 262 млн грн.
В кінці минулого року були прийняті законодавчі зміни щодо скорочення кількості податків у два рази - до 11. Щоправда, згідно з результатами опитування, проведеного Європейською бізнес асоціацією, більшість експертів негативно сприйняли нововведення. За їхньою оцінкою, можна говорити не про зменшення, а про групування деяких податків. Наскільки ефективна ця міра, покажуть підсумки першої половини 2015.
З 1 липня повинна запрацювати система електронного адміністрування податків, яку вже протестували в ДФС. Передбачається, що з її допомогою можна буде боротися з "тіньовим податком". Якщо вдасться зруйнувати нелегальні схеми, то бюджет зможе додатково отримувати близько 70 млрд грн на рік.
Зламати корупційну податкову систему, яка будувалася роками, непросто. Але початок лібералізації вже покладено. Тепер від нового керівництва ДФС буде залежати, наскільки успішними виявляться реформи.