Окрім суто економічних наслідків у зв’язку з експортом нафти з Ірану, ця відміна санкцій стовідсотково призведе і до політичних та, в певній мірі, військових змін у світі.
Журналісти "24" зібрали думки провідних світових медіа з приводу того, що насправді означає відміна цих санкцій і до чого це може призвести.
Аби потрапити на оригінал статті — натисніть на зображення:
Один з провідних американських економічних журналів "Market Watch" зауважив, що вже зараз на світовому ринку нафти пропозиція суттєво перебільшує попит. І вихід на ринок Ірану тільки ускладнить цей дисбаланс. Єдиним виходом з настільки складної ситуації експерти видання вважають — скорочення обсягів видобутку нафти Росією.
Всі стривожені наслідками скасування санкцій проти Ірану, проте нафтовим цінам може прийти на допомогу один абсолютно несподіваний рятівник — Росія. Ця нафтовидобувна країна дала зрозуміти, що вона ось-ось сповільнить темпи видобутку, і це може запустити в дію ланцюгову реакцію скорочення видобутку іншими нафтовиробниками. При нинішньому рівні видобутку скорочення російського нафтового експорту на 6,4% становитиме приблизно 460 тисяч барелів на день, що допоможе стабілізувати ситуацію,
— переконують американці.
Французьке видання LeFigaro звернуло увагу на майбутнє тих країн, які до нещодавно були найбільшими експортерами нафти у світі, в тому числі і на Росію. Журналісти вважають, що таке різке падіння цін на чорне золото викликає не тільки економічну дестабілізацію в таких країнах, а й суттєво похитне їхні правлячі режими та соціальну картину в країнах у цілому. Також вони прогнозують, як саме обернеться для Росії таке світове розташування сил.
Росія має намір скоротити держвитрати на 10%. Кожен день уряду доводиться коригувати розрахунки. При тому що більше половини надходжень російського бюджету припадає на нафту, у перспективі вартості бареля в 40 доларів держава може недоотримати 1,6 трильйона рублів, тобто близько 2% ВВП. Однак навіть такий сценарій (його розробили минулого тижня) може виявитися неспроможним. Для виправлення ситуації уряд має намір скоротити держвитрати на 10%, заощадивши 700 мільярдів рублів, і запустити приватизаційну програму, яка зокрема торкнеться Роснефти і Алроси. Росію може вже другий рік поспіль чекати рецесія, яка, за прогнозами уряду, становитиме 0,8%,
— прогнозують журналісти.
І такі зміни, на їхню думку, обов’язково відобразяться на фінансуванні всіх інших сфер у державі, зокрема і військової.
Британське видання Guardian провело серйозний аналіз того, як впливали на геополітичні зміни різкі скачки цін на нафту протягом останніх чотирьох десятиріч.
Можна з великою часткою впевненості говорити про те, що якщо відбудеться серйозне падіння цін на нафту, то обов'язково трапиться великий глобальний струс,
— запевняють британці.
Видання нагадало, що нафтовий шок 1970-х років перетворив міжнародний ландшафт, де особливу значимість отримав Близький Схід. Коли в середині 80-х стався обвал цін, розвалився Радянський Союз, і його розпад у певній мірі пояснюється зниженням експортних надходжень. Вторгнення Саддама Хусейна в Ірак в 1990 році частково стало результатом його прагнення до захоплення нових земель в період нестачі фінансових коштів. В Алжирі, який також дуже сильно залежить від нафтових доходів, падіння нафтових цін нижче 10 доларів за барель привело до перемоги ісламістів, після чого стався переворот, а потім почалася громадянська війна.
Але якщо падіння нафтових цін шкодить країнам, до яких Захід ставиться з теплотою, воно може також негативно відбитися на тих, кого він вважає своїми супротивниками. У Росії Володимир Путін, схоже, сповнений рішучості відродити свою країну як провідну державу, здійснюючи військові авантюри на європейському континенті і на Близькому Сході. Але зараз йому загрожує все більш складне фінансове становище. З часом це може призвести до зниження агресивності; але в найближчій перспективі цінове падіння здатне посилити войовничість тих країн, що потрапили в біду і які прагнуть відвернути увагу від внутрішніх труднощів. Саме так може вчинити Росія,
— пояснюють автори статті.
Більшість провідних ЗМІ світу сходяться на думці, що наслідки зняття санкцій матимуть дуже важкопрогнозовані, але суттєві наслідки як для країн Близького Сходу, так і для Росії, яка є невід’ємним гравцем на нафтовому ринку. Проте для України найважливіше, щоб Росія внаслідок усіх проблем, пов’язаних з коливаннями ціни на нафту не посилила свою військову агресію в Україні, що цілком можливо. І хоча така поведінка буде, за думками експертів, короткотривалою, немає гарантій, що Україна зможе її витримати.
Читайте також: Нафта дешевша за 29 доларів: зупинити процес неможливо