Її назва - "Назустріч співтовариству безпеки". Учасники саміту задекларували бажання підтримувати мир та безпеку в усьому світі. Проте реальні підсумки форуму з цими заявами не надто співпадають. Так, невирішеними залишилися питання про врегулювання конфліктів на Кавказі та в Нагорному Карабаху. Незважаючи на спротив Росії, країни ЄС заявили про підтримку територіальної цілісності Грузії. Відтак, експерти вважають, що саміт показав свою неефективність.
Головними тезами саміту, на думку спеціалістів, стало те, що Організація з безпеки та співробітництва у Європі не є повноцінною міжнародною організацією, оскільки не має статутних документів. Інша теза - відсутність спільної позиції.
"Великі форуми не повинні завершуватися лише двосторонніми зустрічами, обговоренням загальним, звіркою годинників - це важливо. Але, мабуть, кошти платників податків повинні спрямовуватися дещо на інше - на результативність, на конкретний результат для кожної людини", - каже експерт з міжнародних питань Валерій Чалий.
На думку Чалого, для України саміт в Астані став хорошим прикладом підготовки до подібного заходу, оскільки Київ головуватиме в ОБСЄ у 2013 році. Тим часом, у Міністерстві закордонних справ України стверджують, проведення саміту ОБСЄ - вже є значною подією. А те, що форум голів держав проходив у Казахстані показало, ОБСЄ географічно розширила свою відповідальність.
"Ми також розглядаємо головування в ОБСЄ як важливий інструмент посилення ролі України в світі. Це можливість показати, що у нас є свої варіанти відповідей на ті питання, що хвилюють країни-члени організації. В першу чергу, на чому ми зосередимо увагу - це вирішення Придністровського конфлікту, тому що це безпосередньо зачіпає інтереси України", - каже директор Департаменту інформаційної політики МЗС України Олег Волошин.
В саміті взяли участь представники 56 держав. Це була перша зустріч очільників країн ОБСЄ за останні 11 років. За попередніми даними, на організацію форуму Казахстан витратив 11 мільйонів євро.