Один в полі воїн

Ми маємо усвідомлювати – які б альянси ми зараз не укладали поза Північноатлантичним союзом, британські та польські солдати не будуть вмирати за Україну. Реальні зобов'язання у країн-членів Альянсу з'являться тільки після того, як Україна приєднається до НАТО.

Цікаво Чому Україна досі не в НАТО

Водночас сам факт того, що Велика Британія й Польща зацікавлені у такому тристоронньому співробітництві з Україною, – вже вагома частина наших європейських і євроатлантичних перспектив.

Адже такі взаємини з країнами, які вже є частиною західного демократичного світу, допоможуть нам у проведенні реальних ринкових демократичних реформ. У тому, щоб Україна не лише в словах і деклараціях, але й реально стала частиною демократичного світу.

Борис Джонсон, Володимир Зеленський, візит прем'єр-міністра Великобританії в Київ
Візит голови уряду Великої Британії в Київ засвідчив, що Захід дипломатично підтримуватиме Україну в протистоянні з Росією / Фото Офісу Президента України

Сигнал Кремлю

У тристоронньому союзі зацікавлені й Велика Британія, й Польща, й Україна. Україна – тому що це ще один знак того, що країни Заходу сприймають її саме як частину свого світу, а не як якийсь апендикс "світу російського", на що продовжує сподіватися Кремль.

Велика Британія – тому що після виходу з ЄС цій країні потрібно хоча би продемонструвати, що вона здатна відігравати роль самостійної потуги. Це буде зробити непросто. Ми бачимо, які серйозні проблеми у Великої Британії після рішення про вихід з ЄС.

Радимо Що там у сусідів: польська та чеська допомога Україні, угорська зрада Європи

Однак ця країна лишається у НАТО й може у межах свого співробітництва зі США розвивати нові важливі оборонні ініціативи. Зокрема, ми знаємо про союз США, Великої Британії та Австралії – союз, спрямований на стримування КНР.

І, можливо, союз Великої Британії, Польщі й України – це буде союз, спрямований на стримування Росії. Ми можемо говорити про демократичний фронт проти авторитаризму. І на цьому демократичному фронті Україна буде відігравати роль першої фортеці з усіма перевагами й проблемами цієї непростої ролі.

До речі, і прем'єр-міністр Великої Британії, і прем'єр-міністр Польщі усвідомлюють, наскільки нелегко бути такою першою фортецею.

До теми – зустріч Володимира Зеленського з Борисом Джонсоном: дивіться відео