Сьогодні будь-який студент може назбирати грошей на готову курсову, чи дипломну роботу. Розцінки - від 300 гривень за курсову до стартових півтори тисячі за диплом.

”Подібні листівки та оголошення сьогодні можна побачити чи не на кожному кроці. За короткий термін та невеликі гроші студентам обіцяють, що їхню роботу виконає фаховий спеціаліст або навіть викладач вузу”, - каже журналіст Ірина Винокурова.

Втім, насправді студентам часто продають вже не раз оцінені курсові чи дипломні, тому попастися на плагіаті дуже просто. Боротися з ганебним явищем чиновники від освіти пропонують самим викладачам.

“Достатньо декількох заданих питань і професійного обговорення на кафедрі, щоб відразу стало зрозуміло: писав здобувач ту чи іншу роботу, чи якимсь чином займається найпримітивнішою ювенальною формою плагіату”, - каже міністр освіти та науки Дмитро Табачник.

Студенти, які зазвичай користуються послугами випадкових рейтерів, виправдовуються: часу на навчання бракує, та й недорого. Втім, кажуть, якість написаної на замовлення роботи їм не байдужа.

”Наприклад моїй подрузі вони тест зробили не дуже добре, приблизно на 60%, хоча взагалі всі завдання були в підручнику. Тобто не можна до кінця бути впевненим, що справді зроблять якісно, хоча гроші потрібно буде платити, але навіть якщо вам їх і вернуть, то результат контрольної роботи вже не повернеш”, - каже студентка Юлія.

Подібні освітні послуги існують і у Європі. Просто там масштаби значно менші - кажуть представники закордонних Вищих навчальних закладів.

”Це патологічне явище, але в нас це на жаль також є . Насамперед потрібно стежити кожен день за роботами студентів, працюють вони самостійно чи ні”, - каже директор Інституту наук про виховання Краківського педуніверситету Мирослав Шиманський.

”Ці чорні роботи вони існують в світі всюди. Але це не дуже розповсюджено в нас в країні. А якщо розповсюджено, то це дуже закрито перед представниками університетів. Я ніколи не читала такого оголошення в газет чи в Інтернеті, що є така можливість, і коли і є - то це таємниця”, - каже проректор Прешовського університету Івета Ковалчікова.

Експерти стверджують, що з такими темпами розвиту так званого "освітянського бізнесу" в Україні, за кілька років знайти справжнього фахівця на ринку праці буде складно.