“Вчора я мав дуже цікаву дискусію з Путіним. Я чітко висловив свою думку - адже в умовах росту цін на нафту різко підвищилася ціна на газ - це ненормально, що за останній рік ціна на газ зросла в 2 рази”, - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.
Чиновник повідомив - якщо ціна газу підскочить ще - доведеться знову звертатися по допомогу МВФ. Бо платити 400 доларів за тисячу кубометрів Україна не в змозі. Експерти заявляють: якщо Україна програє цю газову війну з Росією, інтеграції в ЄС їй не бачити як власних вух.
“Через створення спільного підприємства, через здачу наших інтересів Україна може втратити головний козир - елемент інтересу Євросоюзу до себе. І якщо влада хоче виграти наступні парламентські вибори через поступки у зниженні ціни на газ - то тут вже постає питання, що байдуже хто переможе на тих виборах”, - каже аналітик Сергій Солодкий.
“Якщо влада нині існуюча, де часом бізнес-інтереси збігаються з державними, займеться не обіцянками, як то було до сьогодні, а ділом - набагато скоротить споживання газу, збільшить видобуток власного газу, забезпечить поставки альтернативних газів, наприклад, через LPG і інших енергоносіїв, от тоді почнеться інша розмова”, - каже екс-радник Президента з енергетичних питань Богдан Соколовський.
Росія говорить мовою ультиматумів, а Україна не готова витягувати свої козирі, - кажуть політологи. Відтак, варто якнайшвидше асоціюватися з Євросоюзом, аби не втратити останні позиції. Усі надії - на обіцянку Азарова підписати угоду з ЄС вже восени 2011.
“Осінь буде вирішальним періодом - і або доведеться шукати прийнятний компроміс по газовий проблематиці, або газова ситуація буде загострюватися. Зокрема, українська сторона все одно, рано чи пізно буде шукати, що робити з газовою угодою 2009 року, бо так далі жити не можна”, - каже політолог Володимир Фесенко.
Нагадаємо, переговори 7 червня в рамках засідання економічного комітету в Москві щодо перегляду формули ціноутворення на газ для України виявились безрезультатними. Відтак, у 4 кварталі поточного року “Нафтогаз” закачуватиме блакитне паливо вже по 400 доларів за тисячу кубометрів. Така ціна підірве економіку країни, - переконані експерти.