Рік тому у стінах Кабінету Міністрів сидів уряд Миколи Азарова. Саме цей склад Уряду і погодив історично-важливе рішення призупинити підготовку до асоціації з Євросоюзом. Через це рішення українці вийшли на майдан.

Відзеркаленням майданівського свободолюбивого пориву стали диктаторські закони 16 січня. Піднятими руками депутати тодішньої більшості Януковича заборонили активістам ледь не дихати. І хоча згодом ухвалення антилюдських норм стало клеймом як для авторів, так і тих, хто голосував, саме вони спричинили вже не мирні протести та перші смерті євромайданівців.

Активістів Майдану депутати намагались позбавити права волевиявлення

За зачиненими дверима провладна більшість ухвалила: за порушення заборони на рух у колонах більше п’яти автомобілів без узгодження з міліцією - штраф понад 800 гривень. Або позбавлення водійських прав до двох років. Проведення зборів, мітингів та демонстрацій біля органів влади – майже 3,5 тисячі гривень або десятиденний арешт. Участь у мітингах чи зборах в шоломах і масці або формі, схожій на правоохоронну – мало каратися штрафом понад 4 тисячі гривень або арешт на 15 діб.

В дні, коли активістів і звичайних перехожих, що опинились не у той час і не у тому місці засуджували за однаковими вироками - будь-які емоції у залі суду розцінювались як неповага. Закон дозволяв саджати на 15 діб.

28 січня Микола Азаров подав у відставку

На Майдані - протестувальники, а у Кабміні, окрім міністрів, кількасот беркутівців. Спецпідрозділ розквартирувався прямо у стінах будинку Уряду. Тодішній прем'єр - один з найближчих соратників Януковича Микола Азаров подав у відставку 28 січня, нібито "заради компромісу та мирного врегулювання конфлікту". Виконуючим обов'язки голови Уряду призначають тодішнього першого віце-прем'єра Сергія Арбузова, також з "сім'ї Януковича".

З 19 до 22 лютого у будинку у Межигір’ї кипіла робота: пакувалися валізи, вантажилися антикваріат, картини, ікони. Усе караванами відправлялося у невідомому напрямку. Віктор Янукович готувався до втечі. Доки його співмешканка лаштувала останні пакунки, Президент в адміністрації підписував угоду про врегулювання кризи з опозицією та іноземними партнерами. А вже вночі остаточно покинув резиденцію.

Янукович втік у Ростов-на-Дону

Гостинний притулок "Янукович легітимний" знайшов у Росії. Зараз в Україні його чекають заради одного - вже втретє винести йому обвинувальний вирок. Цього разу за злочини перед державою. Кілька разів ображений екс-гарант сипав звинуваченнями під час конференцій з Ростова-на-Дону і наполягав, що досі легітимний.

Тим часом у Києві президентські повноваження тимчасово перейшли новообраному спікеру – Олександру Турчинову. Україна готувалася до позачергових президентських виборів.

На хвилі революції з фракції опального Президента тікають його прибічники, а три опозиційні політичні лідери об'єднують свої фракції у нову коаліцію "Європейський вибір". За 5 місяців свого існування Ратифікували Угоду про Асоціацію з ЄС, розпустили фракцію комуністів, провели три хвилі мобілізації, ухвалили антикорупційні та люстраційні законопроекти.

Новий уряд "проголосували" на Майдані

Одіозних урядовців часів Януковича у залі уряду замінив Кабінет міністрів оголошений та підтриманий на сцені майдану Незалежності. Уряд камікадзе - так вони самі себе назвали - складався з екс-чиновників, народних депутатів та активних учасників револбюції. Очолив Уряд камікадзе один з політичних лідерів Євромайдану - Арсеній Яценюк.

Через три місяці після втечі Януковича Україна обрала його наступника - Петра Порошенка. І вперше з 1991 в одному турі. Саме він став тим, хто підписав історичну Угоду про асоціацію з ЄС. Ту, від якої відмовився Янукович.

Який чудовий день. Чи не найважливіший день для моєї країни - після здобуття незалежності. Я підпишу Угоду про асоціацію з ЄС тією ручкою, на якій написано "ЄС. Вільнюс. 29 листопада 2013 року", – сказав Порошенко.

Після Мінського протоколу про перемир'я, війна продовжувалась

Утім обіцянки залишились цяцянками. Так у травні, одразу після виборів, Порошенко божився, що АТО триватиме кілька годин, хоч з того моменту вже пройшло декілька тисяч годин. А кінця-краю терору на Сході і не видно. Єдине, у Мінську підписали сумнівне перемир'я. Кров на Сході проливається й далі.

Не побачили українці й інших порошенківських покращень. Солдати не розбагатіли на щоденних зарплатах у тисячу гривень. З Росії не стягнули збитки за анексію Криму. А сам Порошенко не відмовився від шоколадних цукерок, а точніше своєї корпорації Roshen.

5-й канал я продавати не буду. Щодо продажу Roshen, одразу після обрання президента, протягом трьох місяців, була укладена угода на продаж всесвітньо відомим банком "Ротшельд", передано в трастове управління всі права і на сьогоднішній день фактично юридично або у у будь-який інший спосіб я позбавлений можливості будь-якого впливу на Roshen, – заявив Порошенко.

"Уряд камікадзе" працював у надважких умовах

Весняний "уряд камікадзе" проіснував 9 місяців - ці 9 місяців були надскладними для України через агресію Росії. Окрім того, були і внутрішні проблеми - в Уряду стосунки з Верховною Радою 7-го скликання складались украй важко. Парламент ніяк не хотів підтримувати непопулярні прем'єрські реформи, необхідні і для поповнення бюджету і для фінансування армії. Уряд ще у липні хотів реформувати газотранспортну систему. Та опір депутатів був настільки сильним що Президенту довелося втрутитися, а прем'єру - оголосити про відставку.

Депутати лишили прем'єра у кріслі. Та міністри оборони випробовування війною на Сході не витримали. Тому за час російської агресії парламент звільнив трьох міністрів оборони. Адмірала Ігоря Тенюха замінив прикордонник Микола Коваль. Згодом у крісло міністра сів голова держслужби охорони Валерій Гелетей. Його замінив очільник нацгвардії Степан Полторак. За 9 місяців роботи здобутки свого уряду Прем`єр оцінив стримано.

Звичайно що я не задовлений, тому що хочеться зробити завжди більше і краще, але чи зробили ми все що могли? Все було зроблено, – сказав Яценюк.

5 місяців і революційна коаліція дала тріщину. Президенту розпустив ВРУ та оголосив дострокові вибори. Відтак до стін парламенту потрапили депутати – комбати, журналісти та активісти Майдану. Значно поріділи лави регіоналів, "відсіялися" комуністи.

Регіонали потрапили до Ради через мажоритарні округи

Кардинального переформатування Верховної Ради так і не сталося. Ще перед виборами депутатам із ситуативної більшості не вдалося позбутися рудименту "Закону про вибори" - його мажоритарної частини. Тому по округах до Ради пройшли колишні регіонали - зокрема найстаріший парламентарій Юхим Звягільський. За Конституцією саме він мав зачитувати присягу депутата на відкритті першого засідання Верховної Ради. Але побоюючись народного гніву її одночасно зачитали усі новообрані парламентарії.

За рік Рада змінила три спікери: від одного з засновників Партії регіонів Володимира Рибака, теперішнього очільника РНБО Олександра Турчинова і нарешті земляка та протеже Президента Порошенка – Володимира Гройсмана.

Після позачергових виборів до парлменту де у більшості перемогли проєвропейські демократичні сили Україна отримала коаліційний Уряд. У більшості - абсолютно нові обличчя. Сенсацією цього Уряду стало призначення 3 міністрів іноземців. А от не здивувало нікого те що очолив новий Уряд все то й же Арсеній Яценюк.

В уряді – литовець, американка та багато грузинів

Фінанси тепер контролює американка Наталія Яресько, мінекономіки - у руках литовця Айвараса Абромавічуса, охорону здоров'я реформує грузин Сандро Квіташвілі. Всі вони отримали українське громадянство. Втриматися у своїх міністерських кріслах вдалось лише очільнику МВС Арсену Авакову, одногрупнику Арсенія Яценюка Павлу Петренку, а також міністрам по квоті президента - дипломату Клімкіну та оборонцю Полтораку.

17 міністрів Україна отримала одним пакетом. Це дозволило "пропихнути" міністра неіснучого міністерства - інформації, або як його нарекли, мінправди. Очолив нове відомство кум Порошенка - Юрій Стець.

Президент не так вправний господар, як прудкий дипломат. Якщо Віктор Янукович найчастіше літав на поклони у Москву, то Петро Порошенко обрав західний вектор. Ще до інавгурації політик здійснив свої перші закордонні візити - у Польщу, Німеччину, Францію. А пізніше - ще вище і ще далі. Канада, Австраліія, Штати. Барак Обама запросив новообраного українського Президента до себе. Той не забарився. Його виступ у Вашингтоні, у Конгресі, де він просив військової допомоги, американські депутати зустрічали стоячи. До слова, тільки Віктор Ющенко звертався з трибуни конгресменів.

Я наполегливо закликаю Сполучені Штати надати Україні особливий статус у сфері захисту, що відображав би найвищий рівень взаємодії з нечленами НАТО, – заявив Порошенко.

Порошенка не запросили на саміт глав ЄС

Порошенко збирав зі світу по нитці. У результаті Канада виділила майже 2,5 мільярда гривень. Австралія пообіцяла 100 млн грн через МВФ. Україна офіційно стала союзником США. Утім новий президент Європейської ради Дональд Туск вирішив не запрошувати Петра Порошенка на саміт глав ЄС. Таке рішення неофіційно пояснюють фактичною відсутністю реформ в Україні.

Рада перед новим роком ухвалює Бюджет -2015

На 2015-й рік парламентарі, уряд та президент намагалися не лишати хвостів. В останню неділю року всі зібралися під куполом. Після нічних потуг, чисельних перерв, хтось у напівсонному, хтось у напівтверезому стані - зі світанком - ухвалили документ, який на собі відчує кожен українець - Державний бюджет на 2015 рік.

Його філософія - економія та оборона. Натомість українцям пропонують нові податки та збори, подорожчання імпорту і практично заморожені зарплати та пенсії. Влада не приховує - 2015 буде важким. Війна витягує соки з країни. Але світло в кінці тунелю з`явиться. Принаймні так обіцяють.