Україна робить усе для того, аби забезпечити належне розшифрування бортових скриньок та зберегти докази у розслідуванні обставин авіакатастрофи. Про це повідомила пресслужба Офісу Прокурора в телеграм-каналі.

Цікаво: Причетність Росії до збиття українського літака в Ірані: Єльченко оприлюднив цікаві деталі

"Офіс генерального прокурора та СБУ звернулися до компетентних органів Ісламської Республіки Іран із запитом про правову допомогу, пов’язану з передачею українським правоохоронцям бортових самописців з літака Boeing 737 авіакомпанії МАУ, який виконував рейс PS752 Тегеран-Київ та був збитий іранськими військовим", – йдеться у повідомленні.

Згодом стало відомо, що Україна направила другий запит до іранського керівництва щодо передачі чорних скриньок зі збитого МАУ Києву.

Про це на засіданні комітету Верховної Ради з питань національної безпеки і оборони зазначила представниця Офісу генпрокурора Поліна Чиж. За її словами, іранська сторона наполягає на тому, що чорні ящики настільки пошкоджені, що їх можна відкрити тільки в певних лабораторних умовах в іншій країні. Україна запропонувала для цього свою лабораторію в Київському політехнічному інституті імені Сікорського.

"15 січня має приїхати експерт, який оглянув би цю лабораторію і фактично дав би згоду, повернувся в Іран, забрав чорні скриньки та повернувся назад в Україну. Далі він мав би проводити ці дослідження разом з нашими експертами та тими особами, яких ми залучили", – додала Чиж.

Що відбувається натомість:

  • Експерт з Ірану 15 січня в Україну не приїде.
  • Питання надалі перебуває на стадії вирішення.
  • Підготовлений другий запит до Ірану з проханням надати доступ до чорних скриньок.
  • У цьому запиті українська сторона також просить іранську сторону надати їй доступ до речей, які можуть бути докази в кримінальному провадженні (зокрема, деякі уламки літака). Відповіді на нього немає.

Що відомо про чорні скриньки літака МАУ

  • Першу чорну скриньку знайшли на місці падіння українського літака вранці 8 січня – за кілька годин після катастрофи. Другу – близько обіду.
  • Одна зі скриньок збереглася у доброму стані, інша – отримала пошкодження.
  • Іран спочатку заявив, що не буде передавати їх на експертизу компанії Boeing, а спробує розшифрувати самостійно.
  • 10 січня іранці планували відкрити одну чорну скриньку українського літака МАУ, але не змогли через брак технологій.

Український літак МАУ розбився поблизу Тегерана 8 січня невдовзі після вильоту з аеропорту Імама Хомейні. Літак прямував з Тегерана до Києва. Згодом влада Ірану визнала – літак "випадково" збили кількома ракетами. Загинули всі 176 людей, що перебували на борту літака: 167 пасажирів та 9 членів екіпажу. Серед загиблих було 11 українців: 9 членів екіпажу та 2 пасажирки.

Авіакатастрофа МАУ в Ірані: основне

Офіс генерального прокурора змінив кваліфікацію злочину щодо авіакатастрофи літака МАУ в Ірані. Відтепер слідство проводитиметься за статтями Кримінального кодексу, які передбачають відповідальність за умисне вбивство двох і більше людей та знищення літака. СБУ розпочала розслідування за трьома статтями: порушення правил безпеки руху або експлуатації повітряного транспорту; умисне вбивство; умисне знищення або пошкодження.

  • Український уряд виплатить по 200 тисяч гривень рідним загиблих в авіакатастрофі. Зеленський додав, що винні обов’язково мають бути притягнуті до відповідальності. Також Іран має виплатити компенсації родинам загиблих. Іранська сторона погодилась з цим питанням.


Катастрофа літака МАУ в Ірані/ Інфографіка 24 каналу