Зокрема, дрони вже стали буденною річчю у житті багатьох людей. Їх використовують у сфері транспорту, медицини, агрокультури та розваг. Водночас українцям вони у великій кількості необхідні для перемоги, зазначає 24 Канал за підтримки компанії Cosmolot у спецпроєкті Brave Inventors.

Читайте також Маневровий та швидкий E-motion – потужний байк для різнопланових завдань

У новому випуску керівник проєкту "Джміль" Данило Холявко презентував буквально незамінний FPV-дрон. На що здатен цей невеличкий "залізний птах", скільки він коштує та які його переваги – розповідаємо далі в матеріалі.

Дрони "Джміль" – чому вони важливі: дивіться відео

Дрон "Джміль": що це за винахід

З розробниками "Джмеля" вдалося зустрітися на базі виробництва. Зараз команда працює над РЕБостійкими дронами та дронами багаторазової дії.

За словами Данила Холявка, керівника проєкту, ідея розробляти дрони для Сил оборони з’явилася після подій 24 лютого 2022 року. Відтак команда створила перший навчально-розвідний дрон під назвою "Джміль-1".

Ця розробка чудово підійшла для спостереження і моніторингу ситуації, а також навчання операторів FPV-дронів. Згодом команда розробила ударний дрон "Джміль-4.5.0" для ефективного ураження цілей.

На що здатна ця "пташка"

"Джміль-4.5.0" може літати до 12 кілометрів без подовжувача антени та ретранслятора. Однак, як наголошує розробник, це у сприятливих умовах. Тому винахідники радять орієнтуватися на вдвічі меншу відстань.

Технічні характеристики винаходу:

  • здатний нести до 1,5 кілограма корисного навантаження;
  • швидкість: до 142 кілометрів на годину;
  • час польоту: до 10 хвилин;
  • тактичний радіус – 5 кілометрів.

Винахід вже пройшов необхідні випробування та офіційно допущений до експлуатації наказом Міністра оборони України. "Джміль-4.5.0" постачається українським захисникам та захисницям на передову та має уражені цілі.

До слова, коштують такі “пташки” відносно недорого. В залежності від моделі, ціна може варіюватися до 500 доларів. При цьому користь від них просто неоціненна.

Безпілотний авіаційний комплекс Джміль-4.5.0 українського виробництва
Безпілотний авіаційний комплекс "Джміль-4.5.0" / Фото Brave Inventors

З компонентами для дронів в Україні є проблеми

Данило Холявко каже, що на збір одного дрона потрібно орієнтовно 2 – 3 години. Хтось один крутить раму, інший – ставить на неї двигуни, контролер тощо.

Людина, яка набила руку, за 3 – 4 години може зібрати такий дрон самотужки, додає керівник проєкту. А щоб встановити готову прошивку, треба всього 5 хвилин.

Попри це, виробничі терміни розтягуються. Усе через відсутність необхідних запчастин. Деталі комплектування, які використовують для виготовлення дрона, – закордонні.

Щоб забезпечити наявність компонентів, потрібно мати достатньо фінансів та надійного постачальника. Виробництва деталей комплектування дуже навантажені, тому виникають затримки.

З компонентами справді є проблеми. Особливо, починаючи з 1 вересня 2023-го року, коли Китай постарався дистанціюватися від офіційних продажів запчастин та ввів ембарго.

Однак українські виробники швидко зрозуміли глобальність цієї проблеми й уже працюють над розв’язанням усіх питань і нестачі деталей, які можуть виникнути у майбутньому.

Такий дрон можна зібрати орієнтовно за 3 годиниТакий дрон можна зібрати орієнтовно за 3 години / Скриншот з відео

Чому команда вирішила долучитися до проєкту Brave Inventors

"Ми намагаємося долучатися до всіх ініціатив, до яких можемо. Пробуємо про себе заявляти, щоб бути поміченими. Це все почалося у травні 2022 року. Я допомагав товаришу, мені це сподобалося", – ділиться керівник проєкту.

Понад пів року товариші працювали напівблагодійно. Однак згодом їм вдалося налагодити стабільне виробництво, а відтак – отримати більше партнерів і клієнтів.

На той час один "Джміль" коштував близько 300 доларів (без батареї). Наразі ця ціна стала вищою, адже змінилися постачальники й вартість запчастин.

Чому ці дрони буквально незамінні

Таких дронів справді потрібно дуже багато. Їх активно використовують Сили оборони для різноманітних завдань, що можуть бути небезпечними для людей.

Варто зауважити, що ці безпілотники не мають захисту від РЕБ, адже це суттєво збільшило б їхню ціну. Однак у команди вже є винаходи, які будуть стійкими до засобів радіоелектронної боротьби.

Дрон Джміль – доступний у ціні / Фото Brave InventorsДрон "Джміль" – доступний у ціні / Фото Brave Inventors

Завдання цього дрона – функціонувати 10 – 15 хвилин, допоки не виконає завдання. Тому розробники створили його максимально якісним і водночас дешевим.

Багато людей роблять дрони. А сказати, що саме вони роблять, і довести це до системного зразка, який можна масштабувати і в серійній кількості виробляти, – з цим проблеми. Класно, що зараз підтримують українських виробників. Потрібно, щоб це вироблялося на українських компонентах. Саме в цю сторону дивляться українські оборонні підприємства,
– підкреслює Данило Холявко.

Зазначимо, що "Джмелі" бувають різних модифікацій. Водночас ціль у них одна – наблизити перемогу України. Дрони – це надзвичайно важлива річ у сучасних реаліях, тож кожному варто докласти зусиль, щоб вітчизняних моделей ставало все більше.