Українці активно реалізують ІТ-проєкти, що набувають популярності далеко за межами України. А відносно молода для нашої країни галузь є важливим елементом творення сучасного іміджу держави, пише 24 Канал. І саме про тих, кому вдається популяризувати вітчизняні ідеї й розробки, – у новому випуску спецпроєкту "33 моменти гордості".

Читайте також Від "човників" до міжнародної експансії: розвиток українського бізнесу за час Незалежності

Через експорт IT-послуг український бюджет отримує мільйони доларів. Згідно з даними YouControl.Market, лише у IV кварталі 2021 року завдяки продажу ІТ-послуг в Україну надійшло орієнтовно 2,1 мільярда доларів. Наразі це рекордний показник.

На жаль, після 2022 року відновити цю динаміку не так легко: якщо до повномасштабного вторгнення експорт національної IT-індустрії щорічно збільшувався на 25 – 30%, то у 2022 році він зріс лише на 10%.

Проте навіть зараз ІТ-сфера постійно вдосконалюється, залишаючись чи не єдиною експортною галуззю, що повноцінно працює в воєнний час. А українські компанії, їхні ідейні натхненники чи засновники давно стали прикладом того, що можливо усе. Детальніше про них – у матеріалі.

Grammarly – це онлайн-коректор, який допомагає писати якісні тексти англійською мовою. Для покращення результату використовується штучний інтелект. Саме він допомагає отримати граматично правильний текст. До того ж технологія враховує тон та стиль письма автора, що підвищує унікальність написаного.

Проєкт Grammarly був запущений ще у 2009 році. А уже через рік цей сервіс став доступним для широкої аудиторії. Тоді, аби користуватись послугами Grammarly, потрібно було оформити спеціальну підписку. Саме завдяки монетизації засновникам вдалося масштабувати свою платформу та удосконалити її функціонал.

Один зі співзасновників Grammarly Максим Литвин / Фото Getty Images

Зараз співзасновники інноваційного проєкту Grammarly Олексій Шевченко та Максим Литвин мають статки у розмірі орієнтовно 1,9 мільярда євро кожен. Обидва мільярдери займають 1 738 місце у всесвітньому рейтингу Forbes.

Попри те, що Grammarly є українським проєктом, Олексій Шевченко та Максим Литвин вважаються представниками Канади. Зокрема, у рейтингу Forbes.

Така ситуація виникла через те, що свій перший сервіс для перевірки тексту на плагіат MyDropbox мільярдери запустили саме у Торонто. Згодом платформу продали. А Литвин, Лідер та Шевченко узялися за розробку Grammarly.

Revolut

Revolut – сервіс, який дозволяє користувачам здійснювати різного роду фінансові операції в одному місці. Запуск цієї платформи відбувся ще у 2015 році.

Зараз Revolut доступний для європейських та американських користувачів. Загалом ним користується понад 45 мільйонів людей у всьому світі. Завдяки цьому сервісу користувачі можуть переказувати гроші, купувати страховки, здійснювати конвертацію валюти без додаткової комісії, брати кредити, відкривати спеціальні рахунки для свого бізнесу, продавати крипту тощо.

Співзасновник фінансового сервісу Revolut – українець Влад Яценко зараз має статки у розмірі близько 1,1 мільярда доларів. Згодом вони можуть зрости, адже Revolut прагне бути не просто необанком, а ще й мати право на виконання стандартних банківських зобов'язань. Зокрема, надання кредитів.

Влад Яценко – співзасновник Revolut / Фото Getty Images

Щоб реалізувати свої плани та продовжити зростання, Revolut цьогоріч отримав спеціальну банківську ліцензію за місцем реєстрації. Повна ліцензія незабаром дозволить Revolut надавати овердрафти, кредити та ощадні продукти для більш ніж 9 мільйонів своїх клієнтів. До того ж після цього кроку клієнти фінансового сервісу підпадатимуть під дію Програми компенсацій у сфері фінансових послуг Великої Британії. Це означає, що вони будуть захищені у разі банкрутства компанії.

Noosphere

Noosphere – група проєктів, яка належить українському мільйонеру Максиму Полякову. Одним з напрямів об'єднання є вивчення космосу. Реалізації проєктів сприяє діяльність інвестиційного фонду – Noosphere Ventures.


Максим Поляков – засновник аерокосмічної компанії Firefly Aerospace / Фото з офіційного сайту Noosphere Ventures

Запуск Noosphere відбувся ще у 2014 році. У проєкт залучені представники різних сфер діяльності. Зокрема, інженери та технологи.

Мета Noosphere – створити технології, що допомагатимуть людству, йдеться, зокрема, і про освоєння космосу. Серед основних досягнень Noosphere у космічній галузі можна виділити:

  • впровадження 3D‑друку металами (нікелевими сплавами, бронзою, нержавіючою сталлю чи алюмінієм);
  • розробка металокерамічного покриття, яке є стійким до високих температур;
  • побудова модуля Blue Ghost для місії "Артеміда".

Також варто зауважити, що Noosphere Ventures активно співпрацювала з NASA.

SoftServe

SoftServe – українська ІТ-компанія, яка займається розробкою програмного забезпечення та консалтингом. Станом на зараз організація має штат близько 10 тисяч співробітників. Більшість робітників SoftServe – українці. Компанія уже відкрила 60 офісів у 16 країнах світу.

Робота SoftServe розпочалася ще у далекому 1993 році. Саме тоді було відкрито перший офіс компанії у Львові. А вже у 2000 році команда SoftServe почала завойовувати ринок США. Перший американський офіс був відкритий у Вашингтоні.

Засновниками проєкту стали 6 амбітних українців. Завдяки наполегливості та вдалій стратегії їм вдалося створити ІТ-компанію, яка виборола заслужене право називатися технологічним гігантом, що охоплює американський та європейський ринки.

Співзасновник SoftServe Тарас Кицмей / Фото – Getty Images

Співзасновник SoftServe Тарас Кицмей зараз має статки понад 200 мільйонів доларів. Він став главою компанії ще у 1997 році.

Розвиток SoftServe продовжується завдяки введенню різноманітних проєктів. Наприклад, впровадженню авторської системи навчання для охочих освоїти нову спеціальність. Також у SoftServe є своя академія.

Як розвивається ІТ-бізнес в Україні

За даними Djinni, у 2021 році кількість вакансій в ІТ-галузі значно перевищувала реальне число кандидатів. Цей час можна сміливо назвати етапом, коли спеціалісти встановлювали свої правила на ринку.

Та вже у 2022 році ситуація кардинально змінилась. Початок повномасштабного вторгнення заморозив ринок. Перші кілька місяців очільники компаній намагалися пристосуватися до нових реалій. І їм це вдалося. Зовсім скоро компанії почали відновлювати свою роботу і, відповідно, шукати нових спеціалістів.

Сьогодні, попри складну ситуацію, саме ІТ займає понад 40% експорту українських послуг. Поступово галузь відновлюється. Щомісячний обіг в українському секторі ІТ сягає 500 – 600 мільйонів доларів.

Кількість ІТ-ФОПів, які відкривались після початку повномасштабної війни, поступово зростає. За даними Youcontrol, на кінець 2022 року їх було 239 906. Для порівняння, у 2021 році цей показник складав 212 587 осіб.

Найбільше зросла кількість такого роду спеціалістів у центральній та західній частині України. Там цей показник підвищився на більш як 17%.

Беззаперечним лідером за кількістю підприємців у цій галузі залишається Київ. Трохи менше таких ФОПів зареєстровано у Львові та Харкові. Однак головне, що попри всі виклики українці змогли зберегти позитивну динаміку, а наш IT-сектор продовжує демонструвати неабияку стійкість. І це те, чим потрібно пишатися.