Про саміт у Ризі
За його словами, в дипломатичних колах вже давно говорилось про те, що впровадження безвізового режиму на саміті в Ризі очікувати не варто.
"Були попередні консультації з європейськими фахівцями, які приїжджали в Україну, щоб моніторити виконання плану щодо візової лібералізації. Але оскільки державні чиновники, вони в першу чергу політики, тому їм хотілося видавати бажане за дійсне, тому тягнули до останнього, щоб не визнавати провал на саміті в Ризі", — сказав Томенчук.
Чому найближчим часом безвізового режиму не буде?
На думку експерта, у цьому в першу чергу винні самі українці, адже рік після революції можна було використати більш ефективно. В першу чергу, каже Томенчук, не запрацював один з напрямків, передбачених безвізовим режимом – це боротьба з корупцією.
Ще один аспект, додає експерт, затягування з впровадженням біометричних паспортів. Наразі без впровадження безвізового режиму біометричний паспорт нічим не відрізняється від звичайного закордонного.
Про друзів у Європі
За словами Томенчука, в самій Європі немає єдиної позиції в питанні впровадження безвізового режиму для України.
"Є країни, які готові поступово впроваджувати з Україною безвізовий режим. Наприклад Польща дає набагато простіші національні візи, є ряд країн, які зняли оплату за візи", — наголосив експерт.
Він додав, що було б простіше переконати ряд країн, які не є прихильниками безвізового режиму, якби Україна зі свого боку виконала всі свої зобов’язання, а не відкладати все на потім.