За словами заступника міністра фінансів України Тетяни Єфименко, оподаткування депозитів існує в багатьох країнах світу. Зокрема, в ЄС ці ставки диференційовані для резидентів і нерезидентів, так для останніх до 2011 року встановлена ставка 20%, а далі - 35%. Для резидентів ставки коливаються від 10 до 30%. В Україні ж питання запровадження оподаткування депозитів обговорюється не перший рік.

“Я не можу погодитися з тим, що ця норма має якусь новизну, вона всім давно відома, але ще раз хочу повторити, що за різними обставинами пов’язаними з кризовими явищами в економіці, вона відкладена”, - каже заступник міністра фінансів Тетяна Єфименко.

”В оптимальній ситуації такого податку бути не повинно водночас він є своєрідним компромісом тим більше йдеться про дуже не великі ставки оподаткування”, - каже заступник директора інституту світової економіки НАНУ Валерій Новицький.

Банкіри вважають новий податок у розмірі 5% цілком природнім, адже усі доходи мають оподатковуватися і це аж ніяк не спричинить відтік коштів з банківської системи. Втім, слід уважно вивчити коректність однакового підходу до вкладів в національній та іноземній валютах, зауважують учасники ринку. Також варто оцінити можливість запровадження нульової ставки оподаткування на ті депозити, що мають інвестиційний характер, тобто довгострокові. Відкритим залишається і питання адміністрування податку.

“5% це не питання, а питання напевно в тому, як вони будуть з точки зору податкових органів контролюватися, як буде цей процес відбуватися”, - каже голова правління банку "Фінанси та кредит" Володимир Хливнюк.

Наразі державна податкова адміністрація має кілька можливих моделей адміністрування податку. Перший варіант - покласти цей обов’язок на банк, як на податкового агента. Другий податківці бачать у декларуванні доходу безпосередньо самими вкладниками. Ще одна можливість - стягнення податку полягатиме в отриманні загальної суми по нарахованим в банку коштам.

”Остання пропозиція являлася би механізмом контролю, тобто якщо йде баланс суми нарахованого і перерахованого податку до бюджету відповідною юридичною особою, то це абсолютно відкинуло би інтерес до контролю за тим чи іншим громадянином, на користь якого нараховані певні доходи”, - каже заступник голови ДПАУ Сергій Лекарь.

У Мінфіні підрахували, якщо за базу взяти дані за депозитами за останні 3 роки, то надходження до держбюджету від такого податку склали б 800-900 млн. грн.