За понад 20 років громадяни ще не навчилися жити в умовах сучасного фінансового ринку, розповідає директор з розвитку бізнесу Міжнародного бюро кредитних історій: «Є такі кредитомани, які беруть кредити стільки, скільки дають. У нас найбільше в бюро така особа, в якої 17 кредитів.»
Банки, яким невигідно тримати на своєму балансі такий баласт проблемних позик, почали активно продавати їх колекторським компаніям. Отримавши від них повідомлення, експерти радять боржникові не панікувати, а навпаки – йти на контакт. «Якщо ви заборгували гроші банку, і вам телефонують з колекторської компанії, скоріше за все, відбулася заміна сторони обов’язків. Тому саме колекторська компанія є вашим новим кредитором, вона отримала всі права й обов’язки попереднього кредитора. Для самого ж боржника нічого не змінюється. Тільки гроші він винен уже іншій структурі», - говорить голова юридичного комітету Асоціації учасників колекторського бізнесу Олексій Беспалов. Експерт радить: отримавши повідомлення від колекторів, не варто панікувати, навпаки – бажано йти на контакт. Оскільки ці установи можуть реструктуризувати чи навіть списати частину боргу.
В Україні діяльність колекторів регламентують низка нормативних актів, зокрема Цивільний кодекс. Разом з тим, з метою захисту прав боржників Асоціація учасників колекторського ринку розробила профільний законопроект, який систематизує та закриває білі плями у регулюванні діяльності колекторів. Зазначимо, документ позитивно оцінили у Світовому банку, оскільки автори брали за основу міжнародну практику.