Про це повідомляє Інтерфакс з посиланням на прес-службу Укртранснафти. Йдеться про стягнення заборгованості з "Укртранснафти" за зберігання нафти на суми відповідно 38 та 107 млн. грн. Як відомо, аналогічний судовий позов до "Укртранснафти" подало також ПАТ "ТФПНК "Укртатнафта". Загальна сума за трьома позовами складає більш ніж 400 млн. грн.
Нагадаємо, що передумови для такої ситуації склалися ще навесні 2014 року. В цей час попереднє керівництво "Укртранснафти" санкціонувало відкачку з магістральних нафтопроводів більш ніж 600 тис. тон технологічної нафти та передачу її нібито на безкоштовне зберігання до 3-х приватних компаній. Формальним обґрунтуванням стало виведення нафти з зони впливу окупаціїно-терористичних угрупувань "ЛНР-ДНР". Для цього у квітні минулого року керівництво "Укртранснафти" уклало низку договорів з трьома компаніями про безкоштовне зберігання нафти. Їх було підписано на рік з правом пролонгації після завершення їхньої дії на тих самих умовах.
Однак через 2 місяці те ж саме керівництво ініціювало додаткові угоди до діючих договорів, згідно з якими було зменшено строк зберігання нафти на безкоштовних умовах до 90 діб.
Після завершення безкоштовного періоду зберігання було підписано нові договори з бізнес-структурами вже на платній основі, за цінами значно вище за ринкові. Зроблено це було без проведення без проведення обов’язкових у такому випадку торгів, з порушенням вимог закону "Про здійснення державних закупівель". До 1 січня 2015 року плата за зберігання складала 3,20 гривень за тонну на добу, а з 1 січня цю плату за всіма договорами підвищили до 6,40 гривень.
Для захисту своєї позиції у судах "Укртранснафта" підготувала зустрічні позови до всіх трьох компаній про визнання цих договорів оренди резервних ємностей удаваними та недійсними, через те що їх було укладено для приховання фактичного договорів про надання послуг зі зберігання нафти. У такому випадку договори мають бути визнані недійсним у зв’язку з тим, що при їх укладенні не було дотримано передбачених законодавством України процедур державних закупівель. На жаль, станом на сьогодні судді відмовили у двох зустрічних позовах "Укртранснафти". Третій позов до компанії "Укртатнафта" Київський господарський суд розглядатиме 16 грудня.
Цікаво, що розгляд цих судових позовів відбувається водночас з розслідуванням кримінального провадження за фактом зловживання на користь комерційних структур своїм службовим становищем попереднім керівництвом ПАТ "Укртранснафта" при укладанні договорів зі зберігання витісненої нафти, за ознаками кримінального порушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України. Саме з цього приводу перебуває у розшуку СБУ один з попередніх керівників "Укртранснафти" Олександр Лазорко.
Враховуючи те, що за попередніми договорами оренди резервних ємностей ПАТ "Укртранснафта" вже сплатила близько 500 млн. грн., загальні збитки державного підприємства у випадку вирішення судових позовів на користь приватних компаній складатимуть майже один мільярд гривень. І доки питання остаточно не вирішено, держава щодня втрачатиме близько 2,5 млн. грн.
"Фактично, сьогодні ми маємо ситуацію, коли держава відновила контроль над компанією, але гроші продовжують утікати у приватні кишені, — прокоментував ситуацію генеральний директор ПАТ "Укртранснафта" Микола Гавриленко. — Ми сподіваємося, що судді, керуючись законом, винесуть справедливі і правосудні рішення за цими справами".