Уряд 20 листопада звільнив керівників Щиголя Юрія та Жору Віктора. Працівники НАБУ та САП вже повідомили їм про підозри у заволодінні державними коштами у сумі понад 62 мільйони гривень.

Дивіться також Зеленський призначив начальника управління розвідки прикордонників – хто ним став

Підозрюють групу з 6 осіб

Голову Держспецзв'язку Щиголя Юрія Федоровича звільнили з посади. Також посаду залишив заступник Жора Віктор Володимирович.

Правоохоронці встановили, що посадовці заволоділи бюджетними коштами в особливо великому розмірі на загальну суму понад 62 мільйони гривень. Вони скористалися своїм службовим становищем.

Ще у 2021 році відбулася закупівля засобів інформатизації, призначених для створення системи захищених реєстрів даних. Переможцем закупівлі стала компанія, яку контролював організатор злочинної групи. Вони продали забезпечення, яке належить Держспецзв'язку, за завищеними цінами.

За умовами договорів на постачання відповідного ПЗ та послуг державне товариство перерахувало у 2021 – 2022 роках понад 285 мільйонів гривень. Проте реальна вартість ПЗ, яке компанія придбала в іноземного виробника, становила 223 мільйони гривень.

Різницю цих коштів учасники злочинної схеми вивели на рахунки підконтрольних компаній за кордоном з метою легалізації та розподілення між членами організованої групи.

Розслідування триває.

Щиголь прокоментував підозру

Юрій Щиголь у фейсбуці відреагував на підозру Національного антикорупційного бюро в заволодінні 62 мільйонів гривень державних коштів.


Реакція Щиголя на підозру / Скриншот з фейсбуку Щиголя

Він написав, що відповідно до законодавства подав заяву про відставку. Щиголь заявив, що збирається довести свою невинуватість під час слідства і в суді, "оскільки всі закупівлі Служби від 2020 року проводили з дотриманням чинного законодавства".

За словами Щиголя, він не хоче, щоб розслідування негативно впливало на роботу Держспецзв'язку, оскільки Служба "безпосередньо несе відповідальність за захист країни від кіберзагроз", і для цього було придбано ПЗ, "яке викликало питання у НАБУ".

Реакція Держспецзв'язку

У відомстві повідомили, що Держспецзв'язку надала всю необхідну інформацію правоохоронцям та готова надавати цю інформацію і надалі. У Службі додали, що їхня робота "базується на принципах відкритості та нульової толерантності до корупції".

У Службі запевняють, що всі закупівлі від 2020 року проводилися "з дотриманням чинного законодавства".

Закупівлі у сфері захисту державних реєстрів є складними, їхній аналіз потребує підготовки та розуміння, і Служба готова надавати всі необхідні роз'яснення детективам НАБУ, в будь-якому форматі,
– мовиться в повідомленні.

Також Держспецзв'язку закликала українців "утриматися від звинувачень щодо конкретних посадових осіб чи службовців", адже розслідування ще триває і винних повинен встановити суд.

Закликаємо утриматися від звинувачень щодо конкретних посадових осіб чи службовців, які зараз задіяні в організації захисту критичної інформаційної інфраструктури України, до завершення розслідування та надання результатам розслідування правової оцінки судом,
– заявили у Службі.

Наразі відомство продовжує працювати. Обов'язки голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України тимчасово виконуватиме Маковський Дмитро Васильович.

НАБУ викриває посадовців

  • Заступник Кличка отримав підозру. НАБУ і САП повідомили заступнику голови КМДА Петру Оленичу про підозру у зловживанні службовим становищем, що призвело до незаконної передачі частини об'єкта природно-заповідного фонду загальнодержавного значення (парк "Нивки") під забудову.
  • Як наслідок, київська громада зазнала збитків близько на 6,4 мільйона гривень. Правоохоронці не називають імені фігуранта справи. Водночас сам Оленич уже підтвердив вручення підозри.
  • За даними слідства, у листопаді 2019 року Оленич, який на той час був директором Департаменту земельних ресурсів КМДА, отримав на розгляд проєкт землеустрою, який де-факто передбачав забудову частини парку.