Згідно з планами чиновників, ставка відрахувань становитиме 7% від щомісячного доходу платника. Щоправда - не одразу.
“Ефективність від розміщення таких коштів є у випадку, коли відрахування становлять близько 7% від фонду заробітної плати тих, хто буде залучений до ІІ рівня. Безумовно, у нас це буде дуже велика сума, тому остаточно опрацьовується ще це питання, але є пропозиція, щоб це було поступово, і в рік впровадження ці відрахування становили 2%”, - зазначив заступник міністра праці та соціальної політики України Володимир Матвійчук.
Запровадження нового механізму відрахувань вже на першому етапі обійдеться Пенсійному фонду у кругленьку суму - майже 4 мільярди гривень. Тож у фонді вже заздалегідь закликають чиновників добре продумати механізм впровадження таких змін.
“Я повністю підтримую - цей інститут буде працювати. І те, що передбачено програмою економічних реформ - запрацює. Але при певних умовах ми маємо мати компенсатор на ті кошти, які будуть відволікатися в накопичувальну систему”, - каже голова Пенсійного фонду України Борис Зайчук.
Та в уряді заспокоюють - незважаючи на дефіцитність бюджету Пенсійного фонду цього року, дірка у казні фонду, згідно із затвердженим бюджетом, сягає 18 мільярдів гривень, проблем із впровадженням ІІ етапу пенсійної реформи бути не має. Більше того, на Грушевського обіцяють додаткові джерела надходжень.
“В нас нарешті з’явиться довгий інвестиційний ресурс, який потрібно буде вкладати в економіку країни. Зараз багато говорять про диверсифікацію таких інвестицій, наприклад, закордон, в надійні цінні папери. Моє переконання - я б мінімум грошей випустив з України, а максимально залишив би тут”, - сказав віце-прем'єр-міністр України Сергій Тігіпко.
Не залишилися байдужими до української пенсійної реформи і міжнародні фахівці. За кордоном вітають такі ініціативи, щоправда в оперативність впровадження пенсійних змін не надто вірять.
“Мало віриться, що ІІ етап пенсійної реформи запрацює вже з 2012 року - в кращому випадку - наприкінці. Головне для ваших законотворців - чітко прописати права громадян обирати фонди для інвестування відрахувань. Хоча пенсійні внески будуть обов’язковими, українці повинні мати право особисто обрати ту чи іншу інвестиційну компанію”, - переконаний старший спеціаліст з пенсійної реформи USAID Грег МакТаггарт.
“Ми вже 5 років чекаємо на впровадження цієї системи - і як тільки, так зразу готові підключитися і працювати з ІІ рівнем”, - заявив президент інвесткомпанії КІНТО Сергій Оксанич.
Наразі впровадження ІІ етапу пенсійної реформи перебуває на рівні законопроекту, який пройшов перше читання ще 2007 року. В уряді сподіваються на остаточне ухвалення документу вже до кінця 2010-го, що дасть змогу впродовж року підготуватися до пенсійних змін.