Жодна країна Європи не зазнала такого руйнування, як Україна. 700 міст стерті з лиця землі, як і 28 тисяч сіл, зруйновано 80% промислових підприємств. Точні цифри – у закритих архівах Росії.

В лавах радянської армії пройшло 7 мільйонів українців, з них 2,5 мільйонів нагородили медалями та орденами, а понад 2 тисячі стали Героями радянського Союзу. Першим, хто підняв прапор над Рейхстагом був українець зі Сумщини Олексій Берест. Це стало символічним підсумком внеску України у перемозі над противником.

Читайте також: 78 років тому при посадці вибухнув дирижабль Третього Рейху

В 1939 році Західна Україна, яку лише приєднали до Радянського Союзу вжахнулась від карального розмаху більшовицької влади. Всього за 2 роки у львівській Тюрмі на Лонцького перебували майже 4 тисячі осіб. У червні 1941-го року, коли німецькі війська наближались, надійшов наказ знищити усіх в'язнів. Тіла навіть не вивозили, поспішаючи, чекісти ховали вбитих у підвалах тюрем.

Війну все ж виграли, значною мірою життями українців, чиї втрати становили 40% від загальних людських втрат СРСР. І доки будинки й заводи відбудовувались, а люди стійко тіснились в бараках та комуналках, українське село отримало ще один удар. До всіх лих додалась ще й засуха, через яку вродило в 3,5 рази менше хліба. Тим не менше Москва й далі вимагала нереальні плани хлібозаготівлі. Знесилені хлібороби писали навіть Хрущову.

На травень 1947 року зареєстрували понад 900 тисяч хворих на дистрофію та 130 випадків людоїдства. У цілому в 18 областях України у 1946 році померло 280 тисяч осіб, а за рік ще понад 520 тисяч. І це в той час, експорт зернових із СРСР тільки 1946 році склав 1,7 мільйонів тонн. При цьому поставки здійснювалися за цінами нижче світових і переважно в кредит.

Чи не найбільшим здобутком України у Другій світовій стало об'єднання наших земель кордонами однієї держави. Вперше за багато століть. Заслуга наших дідів. Знаючи ціну, збереження цих кордонів – обов'язок теперішнього покоління.