Інші — "технічні" партії, які втратили популярність або створені на продаж.

"Є юридична особа, яка на певному етапі заснована. Дуже часто вона заснована лише на папері. Тому що вимога закону про те, щоби зібрати підписи 10 тисяч людей в двох третинах районів областей, вона виконується формально. Тобто підставні люди, підставні підроблені підписи", — розповідає юрист Олексій Гончарук.

Абсолютна більшість зареєстрованих в Україні партій існують лише на папері,
— каже політолог Володимир Фесенко.

Перехід партій до нових лідерів відбувається не публічно

Більшість фаворитів нинішніх парламентських виборів ще недавно були нікому невідомими структурами без реальних членів. Партія "Блок Петра Порошенка", раніше називалася "Солідарністю", "Наступом" та партією "Миру та єдності". Партія "Народний фронт" Арсенія Яценюка була заснована цього року, як партія "Народна Дія".

"Сильна Україна" Сергія Тігіпка, яка є перейменованою партією "Економічна платформа", виникла під назвою "Інформаційна Україна". "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка, колись була заснована як "Могутня Україна". Зазвичай, перехід партій до нових лідерів відбувається не публічно.

Просто оформляються документи, а по факту ніяких з’їздів звичайно ж не проводиться. Бо кому треба викликати якихось там учасників пірамідок, які записані, як голови осередків якоїсь там нікому невідомої та нікому не потрібної партії,
— говорить юрист Тетяна Монтян.

"Зміни у статут партії можуть внести 15 делегатів", — зазначив екс-міністр юстиції України Олександр Лавринович.

Чи відбуваються насправді з’їзди "технічних партій" — Державна реєстраційна служба не перевіряє. Вона лише бере до відома інформацію про перейменування партії, зміну її статуту та керівництва. Достатньо належно оформлених документів з партійною печаткою.

"Безумовно, з'їзд можна провести на папері", — каже політтехнолог Віталій Бала.

Ми не маємо права перевіряти ідентичність підпису. Наприклад, можлива ситуація, коли одна і та сама особа ставить підпис, як член кількох партій,
— розповідає
Голова Державної реєстраційної служби України Ганна Онищенко.

"Технічні" партії діють в інтересах інших політичних гравців

Партії купують не лише заради перемоги на виборах. "Технічні" партії, які діють в інтересах інших політичних гравців, використовують, щоб здобути перевагу у виборчих комісіях та перешкодити конкурентам.

Щоб отримати додаткові права, вкидається пакет технічних партій,
— додав юрист Олексій Гончарук.

"Наприклад, якась партія отримує право висувати своїх представників у виборчі комісії, наприклад — по 200 округах, або 150-ти округах. Отут можна оптом заробляти. Інша річ – коли це робиться всього в декількох комісіях. Це просто оплата послуг члена комісії. Ну і керівник організації місцевої отримує свій додатковий бонус. Це може бути навіть і декілька тисяч гривень, або декілька сот доларів. Коли оптом в масштабах країни, то це вже може йти мова про декілька десятків тисяч доларів", — говорить політолог Володимир Фесенко.

Утворився цілий ринок партій, які створені на продаж

За роки незалежності в Україні утворився цілий ринок партій, які створені на продаж. Їхня вартість зазвичай збільшується з наближенням виборів, коли зростає попит на нові політичні імена. Так, політики намагаються уникнути негативного іміджу партій, які розчарували виборців.

"Коли зрозуміли, що на цьому можна заробляти, перепродаючи партії, або висуваючи людей у виборчі комісії, юристи та політтехнологи могли зареєструвати до десятка партій. Це коштувало від декількох десятків тисяч доларів. Якщо там 5-7 партій, то це там могло бути там 150-200 тисяч доларів, собівартість. Але потім відбивали ці гроші, продаючи або самі партії, або послуги цих партій на виборах", — розповідає політолог Володимир Фесенко.

Ціни на політичні партії — від $10 тис до $200 тис

"Зараз ціна на політичну "технічну" партію не буде дуже високою. Вона мала би бути близько декількох десятків тисяч доларів. Але пропозиції дуже-дуже різні. Починаючи від 10-15 тисяч доларів, закінчуючи 200-ми або й більше", — каже юрист Олексій Гончарук.

Якщо раніше покупці обирали з невеликого числа партій близьких за ідеологією, то тепер такими принципами нехтують. Політсилі просто дають інше ім’я. Збільшилась і пропозиція на партійному ринку. Ціни при цьому зменшились.

Чим більше партій, тим менша їх вартість,
— говорить політолог Володимир Фесенко.

"Чим партія старіша, тим в принципі вона коштує дешевше. Тому що якщо партія 10 років не бере участь у виборах, то її реєстрацію анулюють", — зазначила юрист Тетяна Монтян.

Практично вся система Укрдержреєстру була побудована на хабарах,
— каже голова Державної реєстраційної служби України Ганна Онищенко.

За словами юриста Тетяни Монтян, в переліку політичних партій на сайті Укрдержреєстру досі можна побачити заборонену судом партію "Руська єдність" кримського сепаратиста Сергія Аксьонова та партію "Ми маємо мету" донецького сепаратиста Дениса Пушиліна. В ньому і "Комуністична марксистсько-ленінська партія" Леоніда Грача, який зараз очолює кримське відділення російської партії "Комуністи Росії". Деякі з українських партій, які оголосили про свій розпуск або об'єднання, досі не зняті з реєстрації.

Процес ліквідації партії може тривати роками,
— каже міністр юстиції України Павло Петренко.

Після виборів нової Верховної Ради "мертвих" партій стане менше. Втратять реєстрацію ті партії, які протягом 10 років не брали участі в президентських та парламентських виборах.

"Будуть вживатися заходи щодо анулювання свідоцтва партій", — наголосила голова Державної реєстраційної служби України Ганна Онищенко.

Боротися з партіями, які існують лише на папері, в Мінюсті та Укрдержреєстрі не збираються. Мовляв, ті нікому не шкодять та не заважають.

Компартію збираються заборонити через суд

Незабаром партійні квитки можуть втратити члени Компартії, яку збираються заборонити через суд. Тим часом, не здогадуючись про свою партійність, тисячі українців і далі рахуватимуться членами невідомих їм партій.