Відмінною рисою цих виборів є те, що вони вперше проводяться за змішаною пропорційно-мажоритарною системою. Це означає, що одна половина депутатів місцевих рад обирається за партійними списками, друга — в одномандатних округах, хоча висувати кандидатів у цих округах можуть тільки місцеві партійні організації.

За змішаною системою обираються депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, а також обласних, районних і міських рад. У той же час депутати сільських і селищних рад обираються за мажоритарною системою. Кандидатів на посаду міських голів можуть висувати тільки місцеві партійні організації, сільські й селищні голови балотуються як від партій, так і шляхом самовисування.

На проведення виборів у держбюджеті на поточний рік передбачено 1,032 мільярда гривень, однак у ЦВК заявляють, що необхідно на 300 мільйонів гривень більше. Комісія має намір подати відповідні подання в Міністерство фінансів України і парламент про збільшення фінансування місцевих виборів, оскільки в іншому випадку доведеться заощаджувати, зокрема, на ефірному часі на радіо й телебаченні для ведення передвиборної агітації.

Відповідно до закону про місцеві вибори, 31 жовтня не обираються депутати Київської міської ради й міський голова столиці, а також депутати Тернопільської обласної ради, оскільки вони були вибрані на позачергових виборах, які пройшли після 2006 року.