Лише за вчора в Україну через Ягодинську митницю в’їхало дві фури з польськими яблуками - це приблизно 40 тонн. А огірків не везуть взагалі. Імпортні овочі і фрукти ретельно перевіряють фіто-санітари і ветеринари. Фахівці відбирають підозрілі яблука і для детальнішої перевірки передають їх у лабораторію.
“Якщо яблука ідуть в ящиках, то відбирається, з кожного сотого ящика, відбирається один ящик і з того сотого ящика відбирається зразок, якщо в партії 2000 ящиків, то з 20 ящиків відбираються зразки. Ну максимально намагаємося відбирати більшу кількість зразків”, - каже провідна спеціалістка Волинської Держінспекції з карантину рослин Світлана Глушук.
З кожної фури фіто-санітари, згідно з правилами, повинні взяти в середньому 125 зразків плодів. У лабораторії перевіряють лише деякі з них. Фахівці мають з’ясувати чи плід здоровий, і чи не пошкодили його шкідники. Результати перевірки передають у ветлабораторію. А вже тут мають визначити чи є у плодах кишкова паличка і нітрати.
“Ніхто з європейських країн не дозволить собі порушувати встановлені стандарти і норми у вирощуванні будь-якої овочевої продукції. Якби мені ставили питання, купувати, чи не купувати - однозначно, що купувати. Але для мене, як українця, було б краще, якби ця продукція вирощувалася в нас”, - сказав директор Волинської держлабораторії ветеринарної медицини Петро Бойко.
З початку року фіто-санітари не пропустили в Україну 80 фур. Насамперед, через відсутність фіто-санітарного сертифіката країни-експортера. Найбільші постачальники городини через волинську ділянку кордону з ЄС - Польща і Нідерланди, які здебільшого експортують до нас помідори та яблука. А от огірків ввезли всього 7 тонн, і то лише до травня. Через поширення інфекції Україна посилила контроль на кордоні - відтак імпортних плодів до нас везуть менше.
“Якщо за тиждень було до 100 одиниць розмитнених на території області, то останній тиждень до 50 машин. Швидше за все, пов’язане це з ситуацією, яка склалася в країнах ЄС, тобто виявленням кишкової палички”, - каже заступник начальника Державної інспекції з карантину рослин у Волинській області Євгенія Лихач.
Посилений контроль і витрати на лабораторні аналізи не стануть причиною підвищення цін на продукцію - кажуть експерти. Натомість на ринках чекають збільшення продукції від вітчизняних виробників.