Порадами в ефірі програми "Ранок з Україною" поділилась дієтологиня Оксана Скиталінська. Вона розповіла, чим же можна у своєму раціоні замінити гречку, передає 24 канал.

Читайте також Продовольча безпека: Україна обговорила з Німеччиною план на 3 – 5 років

Ціна на гречку зросте восени

Дані експертів свідчать про те, що за рік українці готують страв зі 140 тисяч тонн гречаної крупи. Водночас слід зауважити, що в нашій країні вирощують лише половину цієї кількості. Решту ж ми імпортували з Росії.

Початок повномасштабного вторгнення вплинув на поставки, тож невдовзі гречка може стати дефіцитною. А там, де її можна буде придбати, ціни на крупу стануть захмарними.

Чим можна замінити гречку

Оксана Скиталінська підкреслює, що сама по собі гречка – універсальний продукт. Вона поєднала у собі корисні речовини з низки інших круп. Зокрема, вівсянки, пшона, рису, булгуру, сочевиці.

У гречці – складні вуглеводи, речовини, які мають протизапальну дію, багаті на магній, калій, а ще ліпотропні речовини,
– підкреслює Скиталінська.

Останні, додає вона, сприяють виведенню з організму всього зайвого. Мовиться в тому числі й про поганий холестерин.

Якщо ж вам необхідно буде замінити її у своєму раціоні, то це можна зробити, наприклад, вівсянкою. Зі слів дієтологині, саме ця каша має найбільше спільного з гречкою, якщо говорити про принесену організмові користь.

Крім того, можна додавати до раціону пшоно. Його необробленість дозволяє отримати максимум поживних елементів зі страв.

Водночас Оксана Скиталінська підкреслює, що повністю виключати з раціону гречку не варто. Якщо вона дійсно подорожчає або стане важкодоступною, то її можна змішувати з іншими крупами. Це дозволить отримати ще більше користі від вашого повсякденного раціону.

Також слід пам'ятати про баланс на тарілці. Доповнювати крупи варто буряком, морквою, зеленню, а також яйцями. Якщо ж самих круп немає, то можна віддати перевагу вареній у мундирах або запеченій картоплі. Її можна подавати з квашеними овочами й оселедцем, наприклад.

До теми Чи зростатимуть ціни на овочі й фрукти та від чого це залежить

У Києві та області з прилавків зникла сода

Спостерігається дефіцит соди у столиці України, а також цілій Київській області. У тих же крамницях, де сода все ще є, її вартість зросла у кілька разів.

Глава Держспоживслужби Києва вже прокоментував ситуацію. Олег Рубан запевнив, що це явище має тимчасовий характер. Просто зараз заводи, на яких займались виготовленням харчової солі, припинили свою роботу через бойові дії. Зауважимо, що більшість із них були розташовані на Донеччині та Луганщині.

Варте уваги – Рожкова розповіла, чи буде долар по 50 гривень: дивіться відео