У Вищій раді Юстиції кажуть, посприяла цьому одна зі статей закону про судоустрій та статус суддів, згідно з якою суддя, який йде у відставку, отримує компенсацію в розмірі 10 місячних зарплат за місцем останньої посади.
”Після 30 липня до вищої ради юстиції надійшли матеріали по звільненню за загальними обставинами в три рази більше звернень чим було за статистикою попередньо. Пояснюється це наступним, що у відставку він якщо до 1 січня піде, то отримає 300 тисяч чи трошки менше”, - каже голова Вищої Ради Юстиції України Володимир Колесниченко.
Серед звільнених за власним бажанням - 14 суддів Верховного Суду, 4 - Вищого адмінсуду та 2 - Вищого господарського суду України. Вища рада юстиції вповноважена Конституцією вносити подання щодо звільнення суддів з посад. Та нинішні приклади змушують сумніватися в прозорості рішень цього колегіального органу, зауважують експерти.
”Чому вони ідуть? Вони ідуть, бо п цим законам, які зараз прийняли, вони розуміють, що нормально працювати не можуть. А не нормально вони не хочуть”, -каже член комітету ВР з питань правосуддя Юрій Кармазін.
”Приклади, які почали з`являтися сьогодні свідчать про те, що в багатьох випадках ВРЮ виконує ці повноваження не тою метою, з якою, власне, було надано. Зокрема, звільнення у зв`язку з порушенням присяги застосовується, очевидно, в багатьох випадках для залякування суддів: "дабы другим не повадно было", або для розправи над тими суддями, які свого часу приймали не ті рішення, які б хотілося представникам цієї влади”, - каже заступник голови правління Центру політико-правових реформ Роман Кульбіда.
Тож зміни, що відбулися після ухвалення закону "Про судоустрій та статус суддів", не вирішили головних проблем сфери - корумпованості та політичної заангажованості, нарікають експерти. У "Сильній Україні" зауважують - за нових умов вся влада в судовій системі зосереджена в руках Вищої ради юстиції, що нівелює суддівське самоврядування.
”Звичайно, що закон не витримує критики. Є речі, які треба повертати, є речі, які треба змінювати. Головне, що треба повернути до системи - це сильне суддівське самоврядування, це головне повноваження Верховного суду України”, - каже керівник Експертної комісії з правових питань "Сильної України" Олександра Павленко.
“Сильна Україна” розробила власну концепцію реформування судової системи. Політики наполягають, щоб в законодавстві була прописана реальна відповідальність суддів. Концепція партії також передбачає спрощення самого судового процесу, зняття заполітизованості судової системи та підвищення “якості” суддівського корпусу.