Традиція проведення цієї церемонії для України доволі нова, адже народилася разом з новою державою.
Перша інавгурація пройшла у рік проголошення незалежності – 5 грудня 1991 року, на четвертий день після проведення перших президентських виборів.
Перший обраний народом: від комуністів до Євангелія
Церемонію вступу на посаду Леоніда Кравчука готували поспіхом. Через те, що офіційно затвердженого тексту президентської присяги на той час не існувало, було прийнято рішення використати присягу депутата Верховної ради УРСР. За ініціативи тодішнього народного депутата Романа Лубківського було започатковано традицію складання присяги на Пересопницькому Євангелії.
Покласти руку на Пересопницьке Євангеліє і говорити неправду, ви знаєте, це — божа кара. Це навіть не Конституція. Це Книга книг. Це при мені було придумано такий атрибут участі в інавгурації — за присутності і участі, я б сказав, Святої книги,
— прозповів перший Президент України Леонід Кравчук.
Перша інавгурація відбулася практично без закордонних делегацій, своїх послів делегували лише Канада та Польща.
Дорогий Леонід Данилович: символи влади, мирна передача і Путін на додачу
У 1994 році, коли після другого туру виборів переможцем оголосили Леоніда Кучму, інавгурацію також організовували в стислі терміни.
Парламент ухвалив пропозицію провести засідання Верховної Ради для складання присяги Президентом усього за кілька годин до самої церемонії. Урочистості відбулися 19 липня у стінах Ради, а потім продовжились у Маріїнському палаці, куди прибули делегації з 14 держав світу.
Перша інавгурація Кучми відзначилася й започаткуванням ще однієї традиції — символічної традиції "мирної передачі влади" одного президента іншому. Та вже у 1999 році Леонід Кучма наполіг на іншому місці складання своєї другої президентської присяги — урочистості провели у щойно відремонтованому Палаці "Україна". Причиною такого рішення стали серйозні конфронтації всередині парламенту, внаслідок чого ліве крило депутатського корпусу відмовилося брати участь в інавгурації.
Втім, на церемонії були присутні делегації з 21 країни, п'ять і з них — на чолі із президентами. Серед почесних гостей був й тодішній прем'єр-міністр Росії Володимир Путін.
Інавгурація Леоніда Даниловича була відзначена ще одним особливим моментом. Він першим в історії отримав президентські символи – нагрудний ланцюг, еталонний зразок гербової печатки і булаву, як символ приналежності до вищої виборної і військової влади.
Любі друзі та Майдан
Приведення до присяги третього Президента України відбулося 23 січня 2005 року. І якщо раніше такі церемонії були святом для високопосадовців та іноземних делегації, то цієї інавгурації чекала більша частина українців. Віктора Ющенко першим вирішив провести громадську частину інавгурації. І місцем для неї обрали Майдан Незалежності, який впродовж кількох місяців був центром Помаранчевої революції в Україні.
Та спершу новий президент склав присягу у стінах Верховної Ради. Процедура вже набула характерних рис: Голова Центрвиборчкому оголосив результати виборів Президента України, Віктор Ющенко присягнув на Конституції та Пересопницькому Євангелії, після чого голова Конституційного суду вручив йому президентські символи влади, а глава ЦВК — посвідчення Президента.
Інавгурацію Віктора Ющенка українські політики і журналісти назвали безпрецедентною — на церемонію прибули 8 глав іноземних держав, троє прем'єр-міністрів, 5 глав парламентів.
Живий і легітимний під пильним оком Бога і РПЦ
Інавгурація наступника Віктора Федоровича відбулася 25 лютого 2010 року. Колишній суперник Ющенка, а згодом четвертий президент України Віктор Янукович обіцяв не витрачати зайвого на церемонію. В команді Януковича запевнили, що кошторис не перевищив 2 мільйони гривень.
Розпочав цей день Янукович з відвідин Лаври. Молебень провів патріарх російської православної церкви Кирил, який благословив Віктора Федоровича на президентство та вручив йому ікону Спасителя. Українці неоднозначно сприйняли цей жест, адже низку предстоятелів українських церков навіть не запросили на молебень.
З-поміж колишніх Президентів, на інавгурацію Януковича прийшов лише Кучма. Кравчук заявив, що його ніхто не запрошував, та й особливої потреби у своїй присутності він не бачив.
Та найбільше українському народу інавгурація Януковича запам'яталася курйозами. Тисячі переглядів в Ютюбі зібрало відео, на якому буквально перед обличчям президента зачинилися вхідні двері Верховної ради. Ситуацію врятували двоє вояків з почесної варти – порушуючи протокол, юнаки кинулися вперед та відштовхнули двері до стін.
Чимало журналістів звернули увагу на ще один момент — під час того, як хор співав гімн України, Янукович стояв незворушно. Тож усі зробили висновок, що новоспечений гарант Конституції не знає гімну держави, главою якої щойно став.
Символічна передача влади попереднього президента новому пройшла вже після складання присяги. Вона була дуже короткою і відбулася в одному з кабінетів Адміністрації Президента.
Шоста церемонія інавгурації, без сумніву, також увійде в історію. Що стане головною подією: рекордна кількість іноземних делегацій, відсутність запрошення Володимиру Путіну або ж помпезність святкування - питання другорядне. Адже уся Україна чекає того, що буде опісля.