"Використовуючи дані Урану, опираючись на закон всесвітнього тяжіння Ньютона, визначив вагу, позицію та орбіту рухомого тіла" – саме цей запис став початком відкриття планети Нептун.
Британець припустив, що Уран так би мовити, циклічно збивається зі свого шляху через силу тяжіння, а отже й розташований неподалік якоїсь планети. Адамс не помилився, втім – йому не повірили. В Кембриджі банально не хотіли перевірити математичні розрахунки вченого.
Більше пощастило французу Урбену Левер'є. У 1845-1846 роках незалежно від Адамса, він також провів математичні дослідження і таки обчислив місце розташування у Сонячній системі невідомої планети. Переконатись у правоті Левер'є взялись німецькі астрономи Йоганн Галле та Генріх Д'арре. У телескоп вони побачили нове для людства небесне тіло – 23 вересня 1846 року.
Згодом лишалось лише назвати планету. Обрали варіант Левер'є–Нептун. І хоч спершу всі лаври дістались саме французу та німцям, Адамс отримав і своє визнання.
Читайте також: Найбільший вибух на Землі: метеорит, бомба чи НЛО
Відкриття приписують обидвом вченим. Адже вони його зробили паралельно один від одного. І хоч британець випередив француза на декілька років, Левер'є на 12 градусів точніше вирахував місце розташування планети.
Зазначимо, Нептун перша планета, яку не випадково розгледіли в телескоп, а внаслідок математичних розрахунків. Тіло у 17 разів важче за Землю і майже у 4 рази більше у діаметрі.
Серед усіх планет тут найбільші вітри. І якщо у нас рік це 365 днів, то на планеті Нептун він у 165 разів довший. Наразі поблизу Нептуна пролітав єдиний космічний апарат "Вояджер-2". Це було чверть століття тому.