Так, у санаторії "Тетерів", що на Житомирщині, проживають переважно матері з дітьми. Попри те, що витрати за їхнє проживання бере на себе держава, директор санаторію ось уже кілька місяців поспіль вимагає від них грошей. Людей залякують, їхнім близьким погрожують, а захисту від влади - поки дочекатися не можуть.
Ця проблема виникла ще у жовтні і з того часу ситуація все погіршується. Попри те, що обласна влада відшкодовує організаціям витрати на утримання переселенців, директор санаторію "Тетерів" вимагає грошей і у біженців зі Сходу.
У жовтні у кімнатах навіть не було опалення
Тоді, наприкінці жовтня, у кімнатах навіть не було опалення, жінки із малечею вимушені були вмикати обігрівачі. Подекуди навіть жили й без світла. Матері були доведені до відчаю, малюки постійно хворіли.
Директор санаторію посилається на Постанову № 505 КМУ і стверджує, що у відповідності до цієї постанови переселенці повинні платити. Але вищевказана постанова передбачає лише виплату тим, хто має статус переселенців, але ніяк не зобов’язує проводити оплату за послуги із розміщення людей, які прибули зі Сходу.
А якщо вивчити Закон України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”, то стає зовсім зрозуміло, що переселенці повинні сплачувати лише за житлово-комунальні послуги.
Директор санаторію діє незаконно, - юристи
Договір суперечить нормам чинного законодавства, керівник закладу перевищує свої повноваження. – переконана заслужений юрист України Наталія Циганчук.
Про незаконність вимог директора знає і місцева влада
Попри те, що усі вимоги керівництва санаторію незаконні, а про це знають і переселенці, і місцева влада, зараз – ситуація не змінилася. Директор продовжує наполягати на своєму.
Директор не заперечує - обласна державна адміністрація відшкодовує санаторію витрати на переселенців, проте запевняє - нерегулярно і цих коштів замало.
Переселенцям погрожують і навіть б’ють
Після того, як переселенці звернулися по допомогу до журналістів, життя у санаторії стало просто неможливим. Люди кажуть, під вікнами їхніх кімнат вибухають шумові гранати, директор постійно погрожує - і не тепер не лише виселенням.
Одну переселенку комендант навіть побила. Жінки із дітьми побоюються за своє життя.
Від директорського свавілля жінки зі Сходу із малечею на руках шукали порятунку у влади. Проте доки обласна прокуратура буде "розглядати" колективну заяву переселенців, громадські організації вже готові надавати їм допомогу.
Переселенці сподіваються - місцева влада таки розгляне їхні скарги та покарає винних. І людям зі Сходу більше нічого буде боятись. Принаймні на Житомирщині.