Голухов і Золочів

В крихітному польському селі Голухов заховалась білосніжна краса. Фундамент замку стоїть уже пів тисячоліття. Успішно переживши мародерство, нацистів і радянських солдатів, нині Голуховський замок — музей, оточений фантастичним парком.

Схожа ситуація в Україні, у Золочівському замку, якому от-от виповниться 400 років. Він складається з двох палаців, які заклали польський шляхтич Якуб Собеський та його син, король Ян Третій Собеський. Тут теж виставляють твори мистецтв. Утім туристи частіше захоплюються дивовижним садом навколо замкового Китайського палацу із фонтанами, кущами вигадливої форми і скульптурами.

Мальборк і Меджибіж

Замок у Мальборку цегляний, що нетипово для подібних споруд. Утім, тевтонці збудували цю велич на честь Діви Марії ще сім століть назад. У цих стінах свого часу був ув'язнений гетьман Юрій Хмельницький. В Україні є споруда, архітектурно близька до польського «колеги», — у селі Меджибіж на Хмельниччині.

Він був збудований ще за часів Київської Русі. Але що таке бурхлива українська історія, замок відчув аж за козаччини: переходив від козаків до поляків і навпаки протягом тридцяти років. Певний час перебував він і у володінні турків.

У радянські часи Меджибізькому замку теж було несолодко: місцеві жителі безкарно розбирали його мури. На щастя, зараз усе інакше: замок у Меджибожі має статус заповідника, за ним доглядають і використовують як локацію для фестивалів.

Дивіться також: Футбол єднає: історія зближення України та Польщі