Перший апарат, який "Аріан-5" доправив на орбіту, - телекомунікаційний супутник Arabsat-5A. Він транслюватиме телепрограми та надаватиме послуги зв'язку для Близького Сходу і Північної Африки.
Другий апарат - дослідницький південнокорейський супутник COMS. Він здійснюватиме метеорологічні спостереження, а також вивчатиме океан. Окрім цього, супутник у тестовому режимі буде передавати мультимедійну інформацію.
Старт ракети "Аріан-5" відбувся з космодрому Куру. Він розташований поблизу екватора, тут - найкраще місце для запуску супутників на геостаціонарну орбіту. Це і стало однією з причин співпраці Росії та Франції у рамках проекту з розташування ракети "Союз" у Французькій Гвіані.
“Ми збудуємо унікальний пересувний портал, якого немає на Байконурі. У ньому буде розташована висока конструкція спеціально для зручного доступу до ракети”, - переконує начальник будівництва ракети "Союз", CNES Андре Куенка.
Екваторіальне розташування Гвіани дозволить значно збільшити вантажність "Союзу". Це особливо важливо з огляду на завершення експлуатації американських шатлів. Тепер російський апарат єдиний доправлятиме людей на Міжнародну космічну станцію.
Разом зі "Союзом" обслуговуватиме МКС і "Аріан-5". У 2009 році європейська ракета здійснила перший старт з апаратом ATV (Automated Transfer Vehicle) на борті. Це безпілотний транспортний корабель, призначений для доставки провізії на станцію та вивезення відходів. Сьогодні Європейське космічне агентство планує серйозну модернізацію апарату.
“Серед імовірних варіантів оновлення - перетворити ATV на спеціальний корабель для безпечної доставки вантажу з МКС на Землю. Тобто, це буде щось схоже на капсулу "Аполлон", тільки безпілотну. Під час подальших модернізацій апарат можна буде переобладнати для людей, аби доправляти їх на МКС і назад”, - каже представник ЄКА в Куру Йорн Тьярен.
Загалом розробка "Аріан-5" тривала 10 років і коштувала $7 млрд. На сьогодні це основна ракета-носій Європейського космічного агентства і залишиться нею щонайменше до 2015 року. Спершу апарат планували використовувати для запусків пілотованого корабля "Гермес", однак від цього проекту відмовилися. Зараз "Аріан-5" використовують лише в автоматичному варіанті.
2 хв
Європейська ракета вивела на орбіту Землі два нові супутники
Успішний запуск у Французькій Гвіані. Одноразова європейська ракета "Аріан-5" вивела на орбіту Землі два нові супутники.