Спаржа є одним з ранніх овочів. Тому збирати врожай уже можна в квітні-травні. Про те як росте спаржа і які є сорти розповідає 24 канал.
Читайте також Чому варто їсти спаржу: 5 корисних властивостей
Як росте спаржа
Насіння спаржі можна одразу посадити в ґрунт на вулиці або протягом року вирощувати розсаду, і тільки потім пересадити на грядку в городі.
Посів проводять рано навесні. Насінини саджають на відстані між рядами 30 сантиметрів. Догляд за молодою рослиною дуже простий: рясно поливають, часто рихлять землю, час від часу прополюють та підгодовують. Молоді пагони у спаржі ростуть протягом усього літа. За один сезон з куща можна зібрати до 30 паростків.
Зазвичай в їжу вживають пагони висотою 15 – 20 сантиметрів, у яких ще не розпустилися листові нирки.
Як росте спаржа / Фото: "Біо Еко-маркет Галиччина" у фейсбук
Перші паростки спаржі бувають білими, зеленими, рожево-зеленими або фіолетовими. Вони насичені вітамінами, мінералами і клітковиною.
Колір паростків залежить від способу вирощування та часу збору. Зелена спаржа росте, як звичайний овоч, на грядці, а ось паростки білої спаржі потрібно підгортати так, щоб на них не потрапляло сонячне світло. Щоб стати фіолетовою, спаржа має приймати "сонячні ванни" – її підгортають не відразу, тому паростки ще встигають поніжитися на сонці.
Кольорова спаржа / Фото: Nino Fruits
Цікаво Екзотична крупа кіноа: як її варити та з чим їсти
Сорти спаржі
Крім кольору, спаржа має ще різні сорти. Наприклад:
- Рання жовта – урожайний і стійкий до захворювань сорт.
- Аржантейльская рання – закордонний середньоранній сорт, доопрацьований вітчизняними селекціонерами, з біло-рожевими пагонами.
- Слава Брауншвейга – вважається пізнім сортом, який вирізняється великою кількістю пагонів із соковитою білою м'якотою. Найчастіше його використовують для консервування.
- Мері Вашингтон – середньоранній сорт американської селекції, який пристосований до вирощування в наших умовах. Має різні відтінки червоного та фіолетового.
Ці сорти вважаються кращими для вирощування в Україні.
Користь спаржі
- покращує травлення;
- поживна;
- низькокалорійна;
- покращує зір;
- добре впливає на сечовидільну систему.