Харків – великий промисловий, культурний, науковий і транспортний осередок України. За 30 років Незалежності у місті реставрували багато пам'яток та створили нові, перейменували вулиці. За цей час площі Харкова стали свідками нових історичних подій. Запрошуємо подивитися на Харків за часи незалежної України.

Цікаво Україна святкує 30-річчя: як змінився Львів за роки незалежності – надзвичайні фото

Майдан Свободи

Майдан Свободи – центральна площа в Харкові. Майдан займає 6 місце за величиною у Європі, а 15 – у світі. Візитівкою площі є дім державної промисловості – Держпром. Він був першою висотною будівлею України. Також на площі Свободи розташовано Харківський національний університет імені Каразіна.

За часи існування площа мала різну назву. З 1943 до 1991 – площа Фелікса Дзержинського, радянського громадського та політичного діяча, який був одним із організаторів "червоного терору". Після проголошення Незалежності України назву змінили на майдан Свободи.

Майдан Свободи у 1991 та 2021 роках/ Фото Livejournal та Wikipedia

У період Євро 2012 та 2016 років площа була найбільшою фан-зоною в Україні. Тут проводили трансляції, концерти й інші заходи.

Євро 2012 Харків 30 років незалежності Як змінився
Фан-зона на Євро-2012 на майдані Свободи у Харкові / Фото Articles.in.ua

12 вересня 2008 року у Харкові виступав гурт Queen з благодійним концертом Life must go on! Це був їхній перший концерт в Україні. На площі зібрались понад 300 тисяч людей.

Майдан свободи Як змінився 30 років Незалежності
Виступ гурту Queen на майдані Свободи у 2008 році / Фото My Kharkov.Info

У 2014 році на майдані Свободи відбулась ще одна пам'ятна подія, яку назвали "Ленінопадом". 22 вересня після мітингу "Харків – це Україна" на майдані Свободи зібралося майже 3 тисячі людей. Активісти знесли пам'ятник Леніну, який встановили ще в 1963 році.

Сьогодні місце, де колись стояв Ульянов, оточено парканом. Там тривають ремонтні роботи.

Пам'ятник Леніну на майдані Свободи в 1991 та 2021 роках / Фото Vgorode.ua та Retro.ua.com

Сад імені Тараса Шевченка

Сад – ботанічна пам'ятка природи у центрі міста Харкова. Розташований на розі майдану Свободи та вулиці Сумської. Сад Шевченка – один із найстаріших у місті, створений в 1804 – 1806 роках.

Сад Шевченка Яз змінився за часи Незалежності 30 років Україні
Центральна алея Саду Шевченка у 2006 році / Фото Wikipedia

На початку травня 2016 року головний архітектор Харкова Сергій Чечельницький розповів про те, що міська влада планує його оновити. У рамках проєкту у парку посадили нові дерева, чагарники, газони та клумби.

Також реконструювали міст поблизу фонтану, замінили покриття доріжок, встановити нові світильники, урни, туалети, та провести водогін. 17 липня 2019 року її відкрили для відвідувачів.

Сад Шевченка 30 років Незалежності 24 серпня 2021
Оновлений Сад Шевченка у 2018 році / Фото "Редпост"

Стадіон "Металіст"

З 2007 до 2009 року стадіон "Металіст" реконструювали. 5 грудня 2009 року відбулась урочиста церемонія відкриття перед матчем "Металіст" і "Оболонь" у рамках Чемпіонату України з футболу 2009 – 2010. Тоді перемогла "Оболонь" з рахунком 1:0.


Стадіон "Металіст" у 2005 та 2021 роках / Фото Wikipedia

На святі була делегація УЄФА й інші закордонні гості, керівники українських футбольних клубів та політики.

Зверніть увагу Як змінився Київ за роки Незалежності України: підбірка цікавих фото

Стадіон
Відкриття стадіону "Металіст" у 2009 році після реконструкції / Фото Metalist Stadium

Харківський музей імені Сумцова

За часів Незалежності музей зазнав багато змін:

  • У 1992 році змінилася форма власності. Він став обласним комунальним закладом "Харківський історичний музей".
  • 1997—2003 роки – музей "переїхав" у будівлю колишнього ломбарду, на вулиці Університетській, 5.
  • У липні 2013 року зі скляного боку будівлі встановили статуї кам'яних баб.
  • 2015 року Харківська обласна рада ухвалила рішення про зміну назви. Музей Слобідської України імені Сковороди став Харківським історичним музеєм імені Миколи Сумцова.

Музей імені Сумцова Харків Як змінився 30 років незалежності
Музей імені Сумцова у 1991 році / Фото Depo.Харків

Музей імені Сумцова 1991 рік №0 років Незалежності Як змінився
Харківський музей у 2021 році /
Фото Depo.Харків

Майдан Героїв Небесної Сотні

Це площа в Основ'янському районі Харкова. До 2015 року майдан мав назву площа Миколи Руднєва. У центрі розташовувався пам'ятник на честь радянського діяча. У 2015 році розпочалася декомунізація. Вночі 11 квітня того ж року невідомі знесли пам'ятник Руднєву.

Площа Героїв Небесної Сотні 1991 Харків Як змінилась за 30 років
Майдан Героїв Небесної Сотні у 1991 році / Фото Depo.Харків

На його місці встановили хрест із написом "Боже, Україну храни". Площу перейменували 20 листопада 2015 року. Ідею для нової назви "Майдан Героїв Небесної Сотні" підказали харківські активісти. Ще у квітні вони символічно перейменували площу Руднєва на майдан Небесної Сотні.

Майдан небесної Сотні Харків Як змінився за 30 років Незалежність
У 2021 році Майдан Героїв Небесної Сотні має такий вигляд / Фото Depo.Харків

Бурсацький узвіз

Один із найвідоміших узвозів міста Харкова – Бурсацький. Він розташовується у Шевченківському районі Харкова. Назву отримав на честь Харківської духовної семінарії, що діяла в нинішній будівлі академії культури.

Бурсацький узвіз Як змінився за 300 років Незалежність 24 серпня 2021
Бурсацький узвіз у 1991 році / Фото Depo.Харків

За часів Незалежності він помітно змінився у 2017 році. На вулиці відкрили 7-метровий пам’ятник кошовому отаману Запорозької Січі Іванові Сірку. Його постать у Харкові – не випадкова. Саме Іван Сірко був полковником Харківського слобідського козацького полку у 1664 – 1665 та 1667 роках.

Бурсацький узвіз 2021 Як змінився 30 років Незалежність
Пам'ятник Іванові Сірку на Бурсацькому узвозі у 2021 році / Фото Depo.Харків

Харківський зоопарк

За цінністю колекції зоопарк займає 2 місце в Україні. В зоологічному парку зберігаються понад 384 види тварин, з них 7 видів занесли до Червоної книги Європи.

З початку 1991 року зоопарк трохи занепав. Проте вже в 1995 відбувся його столітній ювілей. До зоопарку приїхали гості з живими тваринами в подарунок із зоопарків України й інших країн. З цього часу там весь час покращують умови для проживання тварин.

Зараз у Харківському зоопарку вже 5 років тривають реконструкції. Вдала обіцяє "Стежку тигра", японських макак, ​​плямистих оленів і пугачів. Також будуть качки каролінки, мандаринки та вовки з рисями.

Парк відкриють 23 серпня цього року на день міста Харкова.

Цікаво Як українці святкували Дні Незалежності в попередні роки: яскрава фотопідбірка

Зоопарк у Харкові Як змінився 30 років незалежність
Зоопарк до закриття на реконструкцію у 2015 році / Фото Livejournal

Зоопарк у Харкові як змінився 30 років Незалежності
Який вигляд матиме зоопарк після реконструкції 23 серпня 2021 року / Фото Харківської міськради

За 30 років Незалежності Харків не втрачає своїх позицій серед найбільших і найкращих міст України. Ба більше, за сприяння передусім місцевих активістів Харків постійно вдосконалюється.

У місті проводять реконструкції старих пам'яток, проводять масові заходи. Саме тому місто нагородили всіма відзнаками Ради Європи: Європейським Дипломом, Почесним Прапором, Почесною Відзнакою та Призом Європи.