Франція та Італія століттями завойовували титул винних столиць. Чилі це вдалося за якихось півстоліття. У минулому туди емігрувало багато французів. На чилійській землі вони бажали розбудувати власний винний бізнес. Погода у Чилі саме для багатих врожаїв винограду. Влітку тепло й сухо, взимку — багато дощів. У районах з виноградниками вдень спекотно, вночі — прохолодно. Тож у бокалі опиняється вино з фруктовим ароматом, приємною кислинкою і глибоким червоним кольором.
На схилах перед Андами росте виноград Каберне Совіньйон. Він визріває повільно, зате напій вибухає кольором та ароматом — у чилійського Каберне Совіньйон дуже насичений смак. Біля берегів Тихого океану розкинулися виноградники, стійкі до низьких температур. Холод гартує легкі й приємні Совіньйон Блан, Піно Нуар та Шардоне.
Натомість у лагідному кліматі центрального Чилі вирощують Карменер — це ексклюзивний місцевий сорт винограду. З нього виходить яскраве та ароматне вино з ягідним смаком, а іноді ще й з перчинкою. Колись Карменер вирощували і у Європі, та його винищили шкідники.
Читайте також: Які відомі зірки стали майстрами одного із найдавніших ремесел на землі
Приємна перевага чилійських вин — дешевизна. Виробництво вина в країні не потребує великих інвестицій, а отже, і на полицях супермаркетів воно не може бути захмарно дорогим. Стандартна ціна за експортовану пляшку — десять доларів. Утім, якщо вам кортить спробувати елітні вина — Чилі зарадить і тут. Один із видів вина Пуенте Альто, яке виготовляють із врожаїв у центральному Чилі, обійдеться у понад тисячу доларів за пляшку.