Через таке масове забруднення околиць Армянська сірчаною кислотою сотні людей були змушені звернутися за медичною допомогою, серед них і дуже багато дітей. Загинуло чимало птахів та тварин, в двадцятикілометровій зоні навколо підприємства уражено чимало зелених насаджень та полів.

Читайте також: Диктаторські замашки: влада карає активістів за "яєчний теракт"

Вміст отруйних речовин у водоймах у багато разів перевищив норму не лише на території окупованого росіянами півострова. Суттєво зросла концентрація сірчаної кислоти в повітрі та водоймах у сусідній Херсонській області. При цьому окупаційна влада Криму тривалий час не звертала уваги на проблему. І всіх, хто намагався розповісти про екологічну катастрофу називала провокаторами, які працюють на українські спецслужби.

З іншого боку, і українська держава теж "доклалася" до трагедії. Адже підприємство "Кримський титан", попри окупацію, досі належить олігарху Дмитру Фірташу. Після анексії український олігарх домовився з росіянами, щоб підприємство і далі працювало і при цьому залишалося під його контролем.

Для цього завод "Кримський титан" передали в оренду московській компанії "Титановые инвестиции", засновником якої є кіпрська компанія Letan Investments Limited. Її власником, у свою чергу, є австрійська компанія Group DF International – управляюча компанія всієї бізнес-імперії Фірташа. Тобто, завод так і залишився у власності українського олігарха – і це йому дуже вигідно, адже підприємство продовжує приносити щороку багатомільйонні прибутки.

Фірташ Крим
"Кримський титан" продовжує приносити Дмитру Фірташу багатомільйонні прибутки

Задоволеними залишилися і російські окупанти, адже їм не довелося працевлаштовувати тисячі людей в разі зупинки підприємства, а сам завод сплачує до бюджету окупаційної адміністрації по кілька сотень мільйонів рублів податків щороку. Олігарху залишалося вирішити лише проблему з постачанням сировини на підприємство. Адже завод весь час отримував титанову руду з гірничо-збагачувальних комбінатів у Житомирській області. Фірташу вдалося залагодити і це питання.

Він влаштував схему контрабанди титанової руди на окупований півострів таким чином. Руду везуть до порту "Южний", що в Одеській області, там її вантажать на кораблі і везуть начебто на експорт до Туреччини чи Румунії. Насправді ж судно з рудою підходить до Керченського порту в окупованому Криму і просто в морі на рейді перевантажує руду на інший корабель, який прийшов на зустріч з окупованого півострова.

Ця схема контрабанди руди на анексований півострів працює вже три роки. І дозволяє українському олігарху Фірташу шалено збагачуватися, і ще й підтримувати фінансово окупаційну владу Криму.

Читайте також: Кримський завод Фірташа труїть Херсонщину, а платить за це Росії

Ми з колегами раніше зробили чимало журналістських розслідувань на цю тему. Після наших матеріалів військова прокуратура України навіть звернулася до українського міністерства економічного розвитку з вимогою накласти санкції на компанію Фірташа, яка вивозить титанову руду з України контрабандним шляхом на окупований півострів.

Втім, попри численні звернення військових прокурорів, міністерство так і не наклало санкції та заборони на цю фірму українського олігарха. Можливо тому, що це міністерство очолює наближений до президента Порошенка Степан Кубів. А у президента, як ми знаємо немає ну ніяких зв’язків з олігархом Фірташем.

Раніше Петро Порошенко, ну, просто випадково зустрівся з Дмитром Фірташем у Відні. Не подумайте нічого поганого, просто Відень – маленьке містечко, і там дуже легко випадково зустрітись українському президенту та українському олігарху. А після цієї, ну, чисто випадкової зустрічі Дмитро Фірташ налагодив постачання руди з українських збагачувальних комбінатів в окупований Крим. За повного невтручання української влади.

Порошенко
"Так сталося", – пояснив Петро Порошенко свою зустріч з Дмитром Фірташем у Відні

Частину коштів від доходу підприємства олігарх віддає росіянам, частину виводить на кіпрські офшори, ну а частина, не виключено, потрапляє, як подяка, українським можновладцям. Тому на модернізацію виробництва на заводі "Кримський титан" вже нічого і не залишається. Через що і трапилася екологічна катастрофа, від якої тепер страждають жителі і окупованого півострова, і Херсонської області. Ось так корупція та змова на вищих щаблях влади приходить бідою в дім простих людей.

Коротко про Дмитра ФірташаДмитро Васильович Фірташ у радянські часи вирощував на продаж помідори і працював водієм пожежної команди Чернівецької взуттєвої фабрики, а на початку 90-х налагодив бізнес з продажу горілки. Влітку 1995 року був заарештований за підозрою в контрабанді великої партії спирту. Фірташ стверджує, що саме в цей період заснував свій енергетичний бізнес і налагодив торгові зв'язки з Туркменістаном. Навесні 2002 року намагався пройти до ВР за списком партії "Жінки за майбутнє" під патронуванням Кучми, а 2010 року брав участь у фінансуванні президентської кампанії Віктора Януковича. З березня 2014 мешкає в Австрії, де його затримала місцева поліція за запитом США. За оцінками Forbes у 2016 році капітал Фірташа перевищував 250 мільйонів доларів.