Автодром

Новий чеченський автодром — 12 кілометрів висококласних гоночних трас європейського рівня, 2 роки будівництва, 1,5 мільярди рублів лише за офіційними даними. Гоночний трек — подарунок президента Чеченської республіки Рамзана Кадирова своєму батьку Ахмату-Хаджи. У 2015-му йому мало б виповнитися 64 роки. Та життя першого чеченського президента трагічно урвалося 12 років тому внаслідок теракту на стадіоні у Грозному.

В тому, що син дуже любить свого батька і шанує його пам'ять усіма доступними, засобами нічого поганого немає. Дивно те, за рахунок кого це робиться. У випадку Рамзана Кадирова — пам'ять його батька з власної кишені профінансували прості росіяни, серед яких родичі тих російських солдатів, кому за наказом головного муфтія Чеченської республіки Ічкерія у 1994-96-му роках різали голови.

Повний випуск програми "Вєсті Кремля" дивіться тут

Щороку Чечня отримує з федерального бюджету близько 60 мільярдів рублів, а це — 854 мільйонів доларів. Цими грошима на власний розсуд розпоряджається президент Чечні Рамзан Кадиров, мати якого керує регіональним фондом розвитку.

Хмарочос

Та автодром — лише крапля у морі безмежної синівської любові. На вихідних у Грозному забили перші палі в основу того, що стане найвищим хмарочосом у регіоні — "Ахмат тауеру".

Цей 400-метровий прояв пошани до Ахмата Хаджи Кадирова коштуватиме, за найскромнішими підрахунками, 1 мільярд доларів — трирічне дотаційне фінансування чеченського бюджету Путіним. Навіщо будувати такий хмарочос у Грозному, де половина офісів знаменитого центру "Грозний-сіті" стоять пустими, невідомо.

Серед тих, хто фінансуватиме будівництво, вже згаданий регіональний фонд розвитку імені Ахмата-Хаджи Кадирова. До 2025 року Кадиров просить у Путіна виділити Чечні на різноманітні проекти з розвитку півтрильйона рублів. Це — більше семи мільярдів доларів.

Ультиматум Росії

При цьому, міністерство промисловості і енергетики Чечні у вівторок звернулося до російського мінфіну з, фактично, ультиматумом — проханням про списання 16 мільярдів рублів боргу за газ. Мова йде про об'єм блакитного палива, який республіка використала під час Другої чеченської війни у 1999-2009 роках. Мовляв, під час бойових дій енергоресурси споживали підприємства, які потім збанкрутували. А отже — вибивати борги фактично немає з кого.

Сумнівів у тому, що Путін спише борг Кадирову за газ немає ніяких. Адже Кремль міцно сидить на фінансовому гачку Грозного. І багатомільярдні дотації, на які Рамзан Кадиров будує хмарочоси і автодроми у пам'ять про свого батька. А це не що інше, як плата за лояльність та позірний спокій в колишній гарячій точці.