Понеділок, 4 березня, – це вже сімсот сорокова доба від початку повномасштабної війни Росії проти України. Про найголовніше за цей день читайте в матеріалі 24 Каналу.

Дивіться також Росіяни обстріляли Курахове, в Одесі завершили розбирати завали: хронологія 739 дня війни

23:56, 4 березня

Кабмін готує законопроєкт про введення військового збору для ФОП

Міністерство фінансів працює над тим, щоб збільшити доходи державного бюджету. Ціль – додаткові 44 мільярди гривень.

Це стане можливим завдяки:

  • збільшенню військового збору;
  • запровадження військового збору для ФОП, юридичних платників єдиного податку, певних видів операцій, пов'язаних з нерухомістю та ювелірними виробами.

Як законопроєкт ці пропозиції можуть оформити вже в березні, сказав глава фінансового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

23:30, 4 березня

Умєров поговорив з главою Міноборони Британії

Із Грантом Шеппсом говорили про те, що потрібно масштабувати знищення російського флоту у Чорному морі.

23:15, 4 березня

Максим Жорін висловився про можливу відправку військ НАТО в Україну

На сьогоднішній день вважаю цю ідею хорошою, але, на жаль, малореальною. (...) Найкращий варіант для залучення іноземного контингенту зараз – взяття під контроль білоруського кордону. Ми би так звільнили частину своїх сил для найактивніших ділянок фронту,
– написав він.

22:45, 4 березня

На Авдіївському напрямку просування ворога припинено, - Лиховій

Мовиться про населені пункти Новоселівка, Бердичі, Тоненьке, Первомайське та Невельське.

Села Бердичі та Тоненьке противник частково контролює, але Сили оборони виконують свою роботу, завдають ворогу значних втрат, а ворог не просувається.

22:25, 4 березня

Спікер ОСУВ "Таврія" про фортифікації на Сході

Те, що є насправді, що вже створено або посилюється, — це величезна мережа запасних позицій, взводні опорні пункти, траншеї завдовжки сотні метрів із вогневими осередками, щілинами перекриття, інколи з броньованими капсулами безпеки, є капоніри для танків, протитанкові рови, є також мінні загородження,
– розповів Дмитро Лиховій.

За його словами, меседжі в дусі "в нас немає укріплень" грають на руку ворогу та знецінюють титанічну роботу інженерів.

22:01, 4 березня

30 тисяч турнікетів лежали рік на складі

Аудитори Міноборони виявили у сховищі однієї з військових частин у Житомирській області, що перебуває у підпорядковані Командуванню медичних сил, майже 30 тисяч нових якісних медичних турнікетів SOF виробництва США. Вони перебували там майже рік.

Ці турнікети отримано ще в квітні 2023 року, і тільки через шість місяців військова частина видала перші з них військовим – всього 458 одиниць,
– розповіли в Міноборони.

Посадовці одразу ж розпочали видачу турнікетів військовим – наразі бійці ЗСУ отримали майже третину. Окрім цього, Міноборони передасть й інше медичне майно. Йдеться про індивідуальні аптечки та рюкзаки для бойових медиків, що тривалий час зберігалися на складах у значній кількості.

21:03, 4 березня

Загиблі в Одесі

Мер Одеси Геннадій Труханов повідомив, що всі особи загиблих внаслідок удару по багатоповерхівці 2 березня встановлені

5 березня в останню путь проведуть маленького Марка та його батька. Відомо, що їх поховають у селі Першотравневе, що на Одещині. Матір Марка наразі перебуває у лікарні у важкому стані.

Також у вівторок поховають Михайла Войтова на Західному кладовищі.

З маленьким Тимофієм і його мамою прощатимуться 6 березня.

У той же день поблизу будинку попрощаються з лікаркою Ганною Чебан.

7 березня поховають Ольгу Щербину. Наразі очікують на приїзд її родичів з-за кордону.

Родина Кравець – батьки та троє дітей – будуть поховані у Березівському районі. Сиротою залишилася дитина подружжя, яка на момент прильоту перебувала у бабусі.

20:35, 4 березня

Звернення Зеленського

Зеленський розповів, що у нього була зустріч із Головкомом Олександром Сирським, начальником Генштабу Анатолієм Баргилевичем саме щодо фронтових питань і завдань. За словами президента, обговорили наші операції та перспективи.

Головком регулярно на передовій. Реальні бойові командири з фронту, з бригад залучені до напрацювання рішень. Сьогодні ж я погодив і підписав низку необхідних нових кадрових призначень для Сил оборони,
– розповів він.

Крім цього, український лідер також провів нараду із міністром оборони Рустемом Умєровим щодо постачання зброї, справедливого й правильного забезпечення бригад.

Повне вечірнє звернення Володимира Зеленського: дивіться відео

20:03, 4 березня

Замах на Зеленського

Міжнародний журналіст-розслідувач видання Bellingcat Христо Грозев розповів деталі замаху на президента Володимира Зеленського. Він зазначив, що операцію готували ще до повномасштабного вторгнення.

Для цього у Київ прибула елітна група озброєних російських спецпризначенців, яка мала в потрібний момент захопити урядовий квартал Києва, ліквідувати міністрів і президента Зеленського. Серед них, зокрема, були так звані Алєксандр Петров і Руслан Боширов

Ще за кілька тижнів до початку війни вони зайшли через Білорусь, щоб бути поблизу Києва. Частина з них увійшла до Києва і готувалася до взяття урядового кварталу. Їх було близько 30 (осіб – 24 Канал), це дуже елітна група…
– зауважив журналіст.

Однак у них нічого не вийшло і вони були вимушені ховатися в Україні. Частину російських диверсантів українцям вдалося викрити та знищити.

19:54, 4 березня

Війська Франції в Україні

Еммануель Макрон вкотре прокоментував можливість відправлення військ Франції до України. Він уточнив, що не йдеться про найближчу перспективу, однак "ніщо не можна виключати".

Це не означає, що ми розглядаємо можливість відправки французьких військ в Україну в найближчому майбутньому, але це означає, що ми розпочинаємо дискусію і думаємо про все, що можна зробити, щоб підтримати Україну, особливо на українській території,
– додав він.

Водночас французький лідер зауважив, що є певні домовленості щодо кіберзахисту, спільного виробництва військової техніки в Україні, можливості підтримати нашу державу на кордоні з Білоруссю та інших питань.

18:57, 4 березня

Атаки на Дніпропетровщину

Як розповіли в Дніпропетровській ОВА, протягом доби від російських атак потерпала Нікопольщина. Там зафіксовано руйнування, проте без жертв.

Пошкоджене приватне підприємство, 9 осель місцевих. Понівечена господарська споруда, ще одна – зруйнована. Потрощені мікроавтобус і гараж. Зачепило кілька ліній електропередач й газогін. Виникла пожежа, її оперативно загасили,
– написав Сергій Лисак.

Водночас Дніпровському районі працювала ППО. Через падіння уламків збитої ракети зайнялася будівля, яку не експлуатували – пожежу ліквідували.

Атаки на Нікопольську громаду: дивіться фото

18:52, 4 березня

Новий командувач Сил підтримки

Володимир Зеленський відправив у відставку командувача Сил підтримки ЗСУ Дмитра Герегу. На його місце президент указом призначив Олександра Яковця.

Новопризначений очільник Сил підтримки ЗСУ бригадний генерал Олександр Яковець раніше був начальником інженерних військ у цих самих силах.

18:40, 4 березня

"Випалення" ворога

У 3 ОШБр розповіли, що вночі в одній з лісосмуг поблизу Авдіївки за допомогою безпілотника бійці вистежили рух ворожої піхоти. Військові з неба бійці скорегували артилерійський вогонь та щільно накрили посадку, у якій зафіксували скупчення живої сили окупантів.

Ліквідація російських окупантів під Авдіївкою: дивіться відео

17:08, 4 березня

Нові виправдання Шольца

Канцлер Німеччини Олаф Шольц відкинув можливість відправки ракет Taurus Україні, якщо для їх експлуатації потрібно залучити німецьких солдатів.

За словами Шольца, не можна створити систему озброєнь, яка матиме дуже широке охоплення, а потім не думати про те, як можна здійснювати контроль над нею. Він зазначив, що якщо ФРН хоче "мати контроль" за поставленим Києву озброєнням, це можливо лише за участю німецьких солдатів.

Для мене про це не може бути мови,
– наголосив Шольц.

16:31, 4 березня

У Польщі поблизу кордону з Росією впав невідомий предмет

У полі біля міста Мілаково на північному сході Польщі впав невідомий предмет. У ЗМІ зазначили, що об'єкт був військовий і впав неподалік від кордону з Калінінградською областю Росії.

Польський таблоїд Fakt спочатку поширив інформацію про те, що на північному сході Польщі впав військовий об'єкт.

Зараз його (невідомий об'єкт – 24 Канал) охороняють офіцери, а потім передадуть армії. Ми пояснимо, що це за предмет і звідки він узявся,
– заявив речник Вармінсько-Мазурської поліції Рафал Яцковський.

Польські ЗМІ зазначили, що, імовірно, ішлося про повітряну кулю, яка прилетіла з Крулевецької (Калінінградської) області, а потреби в евакуації мешканців немає. Згодом інформацію про військовий об'єкт спростувала і поліція сусіднього міста Оструда.

"Я підтверджую, що сьогодні вранці ми отримали повідомлення про те, що в полі біля Мілаково впав об'єкт, тепер ми можемо підтвердити, що це був метеорологічний аеростат", – пояснив представник поліції.

16:30, 4 березня

Шмигаль сказав, на яких ще засобах боротьби робить акцент Україна

За словами Шмигаля, на організацію виробництва безпілотників було виділено майдже 40 мільярдів гривень. Понад 40 мільярдів також піде на саму закупівлю БпЛА. До того ж, зауважив урядовець, 50 відсотків цих коштів планують витратити на купівлю зброї саме в українських виробників.

Водночас прем'єр зауважив, що Україна робить акцент не лише на дронах, але також на РЕБ, засобах радіоелектронної боротьби. Він зазначив, що росіяни не сильно від нас відстають, і сьогоднішня війна технологій потребує особливих зусиль.

16:28, 4 березня

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль зазначив, що українська промисловість має потенціал виробляти більше ніж 1 мільйон дронів щорічно. За його словами, у 2024 році Україна суттєво посилила власне виробництво в оборонній галузі, особливо в контексті виготовлення дронів.

16:26, 4 березня

У Єврокомісії підтвердили, що мають наміри представити проєкт переговорної рамки для України вже цього місяця, але це не означатиме офіційного старту переговорів.

Речник Єврокомісії Мамер зазначив, що середина червня – це припущення фон дер Ляєн, коли Європейська рада може затвердити остаточний формат рамки. Лише після цього може бути скликала міжурядова конференція, яка ознаменує офіційний старт переговорів.

Питання полягає в тому, і це також малося на увазі в її відповіді, коли Рада буде в змозі ухвалити рамки, і її найкращим припущенням було те, що це станеться пізніше,
– сказав Ерік Мамер.

16:19, 4 березня

Поліцейські встановили тих, хто катував їхнього колегу в Оленівській колонії

Історія пекла співробітника Нацполіції розпочалася на початку повномасштабної війни. Чоловік опинився в оточеному Маріуполі. Він до останнього виконував свої службові обов'язки.

Утім, згодом його незаконно затримали "ДНРівці" та відправили до Оленівської колонії. Там його майже одразу жорстоко побили, бо під час допиту новий в'язень росіян відповідав на питання директора колонії, не відводячи очей.

Чоловіка умисно тримали навприсядки понад годину та били гумовими кийками, якщо він намагався піднятися. Потім в'язня перевели до дисциплінарного ізолятора та майже пів години били ногами по різних частинах тіла. Водночас поліцейського змушували співати гімн Росії, кричати "Слава Росії" та "Слава ДНР".

Встановивши деталі тортур над правоохоронцем, слідчі повідомили його катам про підозру. Ідеться про начальника Оленівської колонії, колишнього начальника сектору з розшуку Горлівського райвідділу розформованої міліції та двох експрацівників Державної пенітенціарної служби в Донецькій області.

16:18, 4 березня

На Київщині стався вибух у житловому будинку: є постраждала

Вранці 4 березня в одному з житлових будинків у селі Трипілля прогримів вибух. Унаслідок цього спалахнула пожежа, постраждала жінка.

Повідомлення про вибух в Обухівському районі надійшло до рятувальників о 05:46 4 березня. Причини ще встановлюють.

16:16, 4 березня

Ексрадника голови "ЛНР" хотіли підірвати, – росЗМІ

Під автомобілем колишнього радника голови МВС "ЛНР" Віталія Кисельова було знайдено вибуховий пристрій. Територію навколо автомобіля оточили, рух транспорту та пішоходів було обмежено.

Російські співробітники Головного криміналістичного управління СК вилучили предмет, схожий на електродетонатор, та неідентифіковану білу речовину.

16:15, 4 березня

До російського МЗС викликали німецького посла в Москві через факт зливу секретних переговорів німецького керівництва військово-повітряних сил щодо постачання ракет Taurus Україні.

Розмова закінчилася приблизно об 11:00, а після виходу з відомства посол проігнорував питання представників ЗМІ.

16:13, 4 березня

Британська розвідка пояснила, куди та навіщо б'є ворог

Окупанти б'ють переважно по енергетичній інфраструктурі України. Зокрема, під час дронових атак минулого місяця були уражені електростанції та підстанції.

До того ж ворог намагається атакувати всі регіони України – від Донецька, Дніпра до Львова. Зазвичай, росіяни використовують комбіновані удари – безпілотниками, балістикою та звичайною артилерією.

Тому неважко вгадати, що Росія намагається зруйнувати українську промисловість, позбавивши її живлення в різних регіонах нашої держави.

14:53, 4 березня

Володимир Зеленський провів щоденний селектор

Президент України розповів, що отримав останню інформацію про рятувальну операцію в Одесі. Він зазначив, що розбір завалів завершили.

Тепер важливо, щоб люди якнайшвидше отримали всю належну допомогу, зокрема й нове житло замість втраченого. Дав доручення голові ОВА взяти це на контроль,
– наголосив Зеленський.

Голова держави повідомив, що наразі триває ліквідація наслідків обстрілу Курахового, де російські окупанти вдарили керованою авіабомбою по житловому кварталу. За словами Зеленського, там, на щастя, без жертв, але багато поранених.

Також Володимир Зеленський зазначив, що заслухав міністра та представників Міноборони щодо фактичних надходжень зброї та боєприпасів, а також запланованих надходжень у березні. Заслухав Головкома щодо оперативної обстановки на основних напрямках, аудиту ЗСУ, ротації бригад і кадрових рішень у їхніх межах. А також доповіді розвідок, СБУ та МВС.

Президент України наголосив, що зерновий коридор продовжує демонструвати хорошу динаміку і ми наближаємося до позначки в 30 мільйонів тонн вантажів. З них, як зазначив Зеленський, лише за лютий експортували понад 8 мільйонів тонн. Президент повідомив і про розвиток альтернативних маршрутів: Дунаєм і через Молдову.

13:22, 4 березня

Агенти "Атеш", які перебувають у російських спецслужбах, повідомили про прибуття оперативних груп ФСБ з Москви до Джанкоя. Одним із пріоритетів їхньої діяльності називають роботу в підпіллі.

Імовірно, все це через зникнення декількох російських військових, адже після цього в місті був введений режим контррозвідки, тому там можна спостерігати багато військової поліції.

За інформацію агентів руху, у Джанкої спостерігається велика кількість військової техніки з позначкою військової групи "Днепр". Також в "Атеш" фіксують постачу вантажних автомобілів на залізничну станцію міста.

13:19, 4 березня

У Росії заявили, що на авіабазу "Гвардійське" в Криму було здійснено атаку. Ба більше, мовляв, унаслідок удару є поранені окупанти.

Про те, що відбулася атака, в Росії зізналися лише сьогодні, 4 березня, хоча вона трапилася кілька днів тому – ще 1-го березня.

13:13, 4 березня

Мобілізація засуджених: у Мін'юсті відповіли, чи будуть скорочувати строк відбування покарання

Рада схвалила в першому читанні новий законопроєкт про мобілізацію. Розглядають можливість залучення до війська засуджених осіб.

Очільник Мін'юсту зазначив, що оптимальним було б зарахування служби в певних пропорціях до відбутого покарання.

Гарне виконання своїх обов'язків як військового та певні досягнення – це цілком мав би бути фактор для того, щоб суд або скорочував, або звільняв від відбування покарання, навіть якщо строки ще не вичерпались,
– підкреслив Малюська.

Урядовець додав, що це шанс ув'язненим показати, що вони ресоціалізувалися, безпечні, воюють і перебувають на одному боці з усіма нами.

13:11, 4 березня

Чому ввечері 3 березня тривога лунала в Києві та дійшла до Тернопільщини

Речник Повітряних сил Юрій Ігнат розповів подробиці про повітряну тривогу 3 березня

Ми використовуємо інформацію про загрозу застосування балістичного озброєння з різних джерел. Є свої джерела, а є інформація від наших партнерів. Тому це відбувається надзвичайно швидко. Коли бачите нетипову карту (повітряних тривог – 24 Канал) це все через швидкість,
– розповів Юрій Ігнат.

13:10, 4 березня

У Казахстані зафіксували сильний землетрус. Його зафіксували орієнтовно об 11:20 4 березня. Його епіцентр був орієнтовно за 40 кілометрів від Алмати – найбільшого міста Казахстану.

13:08, 4 березня

Атака "Шахедами" на Одесу: що відомо про постраждалих

Внаслідок російської атаки у ніч на 2 березня в Одесі постраждало 20 осіб, зокрема, вагітна. На стаціонарному лікуванні залишаються троє.

2 людини перебувають в реанімаційному відділені, їх загальний стан важкий, 1 – у середньому ступені тяжкості отримує лікування в травматологічному відділенні,
– повідомили в Департаменті охорони здоров'я.

10:12, 4 березня

Загарбники повідомили, що 3 березня в Україні загинув командир розвідки бригади Espanola. Окупанта звали Вячеслав Суботін, він мав позивний "Вихідний".

09:59, 4 березня

У Росії на території петербурзького нафтотермінала виявили семиметровий безпілотник із 20 кілограмами вибухівки. Окупанти заявляють, що нібито знешкодили дрон, обійшлося без вибуху.

09:35, 4 березня

Міноборони Франції оприлюднило список зброї, яку Париж передав Україні після початку повномасштабного вторгнення Росії.

Ідеться про системи ППО Mistral, Crotale NG, Samp/T; бронеавтомобілях VAB (250 од), AMX10 (38 од).

Також наша країна отримала 30 гаубиць Caesar, 6 гаубиць TRF1, 4 РСЗВ LRU, 10 важких 120-міліметрових мінометів, понад мільйон набоїв до стрілецької зброї, 60 дронів та 10 систем для виявлення БпЛА.

09:33, 4 березня

Важкі бої під Бахмутом

Керівник пресслужби ОСУВ "Хортиця" Ілля Євлаш повідомив, що ворог продовжує атаки на село Іванівське, що на південний захід від Бахмута.

За його словами, бої тривають вже у межах населеного пункту. Крім того, росіяни атакували ЗСУ в Богданівці, що північніше від населеного пункту Часів Яр на Бахмутському напрямку.

09:25, 4 березня

Речник ВМС України Дмитро Плетенчук наголосив, що ситуація в морі протягом періоду широкомасштабної війни змінилася кардинально завдяки морським дронам.

Побачити росіян навіть на південь від Криму або в центральній частині Чорного моря – вже велика рідкість. Ситуація змінилася, розклад змінився саме завдяки роботі українських морських дронів.

08:53, 4 березня

У мережі показали, який вигляд має штаб Чорноморського флоту в Севастополі. У вересні 2023 року його атакувала Україна.

Власне, на кадрах видно, що окупанти ніяк не відбудували пошкоджену будівлю. Вона так і залишилися частково без даху, а також зі зруйнованими стінами.

Вигляд штабу Чорноморського флоту Росії / Фото телеграм-каналу "Кримський вітер"

08:30, 4 березня

Підрив мосту в Росії

У Самарській області Росії прогримів вибух на залізничному мості; довелося зупинити рух поїздів. Телеграм-канали спершу написали, що невідомі намагалися підірвати опору переправи.

Згодом в українській розвідці підтвердили, що "міст був пошкоджений шляхом підриву його силових конструкцій". Як стверджують у ГУР, окупанти перевозили військові вантажі через міст.

08:24, 4 березня

Кібероперація розвідки

Кіберфахівці ГУР завдяки успішній DDoS-атаці отримали доступ до серверів міністерства оборони Росії.

Наша розвідка внаслідок операції заволоділа масивом секретної службової документації Кремля.

Одержана інформація дозволяє встановити повну будову системи російського міноборони та його ланок,
– ідеться в повідомленні.

У ГУР додають, що аналіз отриманих даних допоміг ідентифікувати генералітет ворога та інших російських посадовців.

07:45, 4 березня

Аналітики з ISW вважають, що будь-які заяви Росії про зацікавленість у мирних переговорах – це спроби введення в оману.

Мета Кремля, як стверджують експерти, – здобути поступки з боку Заходу щодо суверенітету та територіальної цілісності України.

Водночас Москва намагається перекласти відповідальність за відсутність діалогу на Київ та весь цивілізований світ.

07:40, 4 березня

Шалені втрати Росії

У Генштабі проінформували, що бойові втрати ворога за добу становлять 1150 одиниць бойового складу. Загалом від початку повномасштабного вторгнення Росія втратила 417 950 військових.

07:26, 4 березня

Українська розвідка заявила, що на території нашої держави налагодили виробництво аналогів західних бронемашин M113, MaxxPro і Humvee під назвою "Лис", "Сікач" і "Характерник".

"Дивовижна історія, коли на місці зуміли відновити, не втративши бойові можливості, з наявних матеріалів або з техніки, яка вже не була придатна", – заявив речник ГУР Андрій Юсов.

04:19, 4 березня

Ядерні погрози

Нещодавно Кремль провів випробування міжконтинентальної балістичної ракети "Ярс".

За словами ветерана війни Євгена Дикого, росіяни бачать, як європейці почали останнім часом активно підтримувати Україну.

Тому й Москва намагається вселити страх у західну аудиторію, послабити підтримку Києва з боку партнерів.

01:43, 4 березня

Розслідувачі видання The Insider заявили, що спецслужби Росії допомогли сховатися Яну Марсалеку від європейських правоохоронців, перевтіливши його у священника.

Власне, Ян Марсалек – найбільш розшукуваний фінансовий злочинець у Європі, операційний директор платіжної компанії Wirecard.

Журналісти довели, що шахрай переховується або в Росії, або в Білорусі. Ба більше, у нього є давні зв'язки зі спецслужбами країни-агресорки. Звербувала Марсалека російська модель Наталья Злобіна.

00:03, 4 березня

Пекін на боці "миру"

Минулого тижня Китай відправив свого спецпредставника до Росії, України та країн ЄС для "врегулювання воєнного конфлікту".

Будь-яке обговорення політико-дипломатичного врегулювання неможливе без участі Росії та врахування її інтересів у сфері безпеки,
– заявив Лі Хуей після зустрічі з представником МЗС Росії.

Він наголосив, що без діалогу вирішити конфлікт неможливо. Також представник зазначив, що Китай готовий узяти на себе роль посередника та сприяти мирним переговорам між Україною, Росією та іншими сторонами.