В цей день він обідав в дешевому паризькому ресторанчику і йшов до книжкової ятки. Саме там просто серед білого дня радянський агент випустив у нього сім куль. Головний отаман УНР за 20 хвилин помер в шпиталі. З місця злочину нападник навіть не втікав. На слідстві каже, що так помстився за єврейські погроми в Україні.

Міф про погроми був у значній мірі розкручений радянською пропагандою. Є звернення Петлюри до населення України, в якому він закликає українців не вдаватися до погромів. Мовляв, це дискредитує весь український визвольний рух. Він всіляко це зупиняв,
— розповів історик Ярослав Файзулін.

За словами історика, він хотів свободи та незалежності України, за що й поплатився життям. Більшовики його боялися, бо він боровся проти їх режиму. Тому й вигадували міфи про Петлюру-погромника. Вони розділили українців на два табори: одні вважали його бандитом, інші - національним героєм.

«У 1918 році, коли більшовики підходили до Києва, Петлюра разом з іншими військовими захищав місто від більшовицької навали. В той час як інші політики залишили місто і евакуювалися звідти. Петлюра залишався лідером українського визвольного руху до останніх днів свого життя», — зазначив Ярослав Файзулін.

В еміграції Петлюра шукав підтримки заходу в боротьбі з червоними. У Парижі він продовжував керувати УНР та заснував україномовний тижневик "Тризуб". 90-річчя з дня смерті відомого борця за незалежність Верховна Рада визнала днем скорботи. А наступного року планують поставити символу української державності пам'ятник у Києві. Таку ідею свого часу висловив і директор Інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович.

Нагадаємо, Президент України Петро Порошенко оголосив 2017 рік роком Української революції 1917-21 років.