Яку небезпеку для українського довкілля становить окупація ЗАЕС
Протягом російсько-української війни, яка триває з 2024 року росіяни завдали величезної шкоди українському довкіллю, передає 24 Канал. Особливу небезпеку становлять українські ядерні об'єкти, які знаходились і досі знаходяться у руках ворога, особливо серед яких виділяється Запорізька атомна електростанція.
Читайте також Екоцид і ядерний шантаж: яких збитків Росія завдає українському довкіллю
Окремо серед факторів ризику стоїть захоплений російськими окупантами найбільший ядерний об'єкт країни – Запорізька АЕС. Втім, на думку екологів, поки що загрози вибуху чи забруднення від атомної станції немає попри повідомлення про можливий блекаут, спричинений російськими обстрілами підстанцій, що зв'язують станцію з енергосистемою України.
Представник Центру екологічного моніторингу у Дніпрі, голова громадської організації "Зелений світ" Олексій Ангурець у коментарі 24 Каналу розповів, що у тому стані, в якому зараз перебуває Запорізька станція, загрози саме ядерного вибуху та ядерного забруднення немає. Вона знаходиться в стані холодного зупину.
Реактори не працюють. Тобто це проблеми, скоріше, технологічні по підтримці станції у такому стані. Там також є майданчик, де тимчасово зберігаються відходи. Це є проблемою, але це наразі не може призвести до ядерного інциденту,
– говорить вчений.
Втім, за словами науковця, є припущення, що росіяни намагаються під'єднати станцію до мережі й запустити реактори, що значно підвищить фактори ризику та імовірність загрози ядерного інциденту.
Які ще ядерні об'єкти України у небезпеці
Крім ЗАЕС в Україні є й інші атомні станції: Рівненська, Хмельницька та Південноукраїнська. Вони можуть також стати факторами ризику, адже майже всі ТЕС України виведені з ладу ракетними ударами росіян, а нові удари можуть бути націлені не на АЕС, а на розподільчі підстанції, що обслуговують ці станції. Це, на думку Олексія Ангурця, також може підвищити ризик аварійних ситуацій на ядерних об'єктах. Тому хоч самі АЕС і доволі добре захищені від ракетних ударів, інфраструктура, що їх обслуговує, залишається вразливою.