Про це повідомив головний диспетчер "Укренерго" Віталій Зайченко.
Через дію карантинних обмежень, падіння виробництва та сезонних коливань попиту, рівень споживання електроенергії знизився на 9% з початку року, у травні очікується падіння вже на 11%.
На цьому тлі відбувається обмеження виробництва електроенергії в усіх сегментах генерації. Проте таке обмеження майже не впливало на роботу атомних електростанцій, оскільки блоки українських АЕС не пристосовані до швидкої зміни навантаження. Як наслідок, частка АЕС в структурі генерації, що в 2019 році становила 53,9%, зросла до 58,4%, а в окремі дні квітня сягала вже 66%.
"Історично досягнута доля генерації АЕС 66% в добі, і це при наявності ресурсу на ГЕС та знижених рівнях резервів – то була фактично передаварійна ситуація в системі", – заявив головний диспетчер НЕК "Укренерго" Віталій Зайченко.
Перекіс у бік атомної генерації створив загрозу безпеці енергосистеми. У 12 з 15 енергоблоків українських АЕС вже вичерпано проєктний термін експлуатації, цього місяця він завершиться ще на одному блоці. Блоки регулярно зупиняють для проведення ремонтних робіт, аби і надалі використовувати.
Велика частка одного виду енергії ставить під загрозу всю систему, оскільки робить її залежною від конкретного джерела енергії, в додаток до цього збільшується імпортозалежність від енергоресурсів.
Така практика не виправдовує себе. Все частіше на АЕС відбуваються аварійні відключення. Останній випадок зафіксовано 29 квітня, коли спрацювала автоматика на енергоблоці №3 Рівненської АЕС, після чого його було відключено від мережі. Проєктний термін експлуатації блоку добіг кінця ще у 2017 році.
В країни немає коштів на безпечне виведення з експлуатації старих АЕС та будівництво нових. Аби накопичити достатню суму у перспективі 10-20 років, тариф на "дешеву" атомну електроенергію має зрости до десяти разів.