Тепер журналіст має з’явитися у військкомат 3 червня для уточнення медичних даних. Стригун зазначив, що повістка надійшла не за його адресою, а в центральну редакцію Укрінформу у Києві, хоча ТЦК розташований всього за кілька кілометрів від його дому.
Дивіться також "Темники" були, але їх проігнорували, – кореспондентка Укрінформу про скандал в агентстві
Що каже журналіст
Вчора були мої ефіри у Суспільному, там на кількох чернігівських каналах, про темники на Чернігів. А сьогодні мені з роботи подзвонили та сказали: "На вас отримана повістка. І ми її вам скинемо, розпишіться, що ми вас сповістили". У понеділок, 3 червня потрібно бути у військкоматі для уточнення медичних даних,
– заявив Стригун.
Стригун висловив підозру щодо можливого зв’язку повістки з його коментарями про "темники", але не стверджує це точно, називаючи це "дивним збігом".
"Я не знаю і не буду казати, що це точно пов'язано. Можливо це такий дивний збіг, але у такий дивний збіг після вчорашнього виступу, а сьогоднішньої повістки, якось слабо віриться. Тим більше, що так сталося, що я навіть за СРСР в армії не служив, я хворів і в армію мене не призивали. А зараз мені 57 років. А це така новина, принаймні змушує задуматися", – сказав журналіст.
Зокрема, він надав Суспільному копію наказу, у якому гендиректор Укрінформу Сергій Череватий зобов'язав відділ по роботі з персоналом проінформувати Стригуна про отримання повістки. У наказі йдеться, що кореспондент зобов'язаний о 10:00 3 червня з'явитися до третього відділу Звенигородського РТЦК та СП, а після цього надати в Укрінформ інформацію про перебування у ТЦК.
Що таке "темник"
Темник – документ, вказівка державної влади для журналістів та ЗМІ, що має на меті змінити редакційну політику цього ЗМІ і таким чином вплинути на точку зору аудиторії ЗМІ щодо тих чи інших суспільних подій. Зазвичай, термін стосується пострадянських країн, в основному, України та Росії.
Яка реакція гендиректора Укрінформу
Гендиректор Укрінформу Сергій Череватий відреагував на ситуацію, заявивши, що кожен роботодавець проводить звірку військово-облікових даних своїх працівників. Відповідно до постанови КМУ, 3 травня Укрінформ відправив до ТЦК за місцем реєстрації звірку на п’ятьох працівників агентства. Серед них – Юрій Стригун.
22 травня від РТЦК Черкаської, Київської та Дніпропетровської областей відправлено розпорядження про необхідність нашим працівникам, в тому числі – Юрію Стригуну, прибути до ТЦК для звірки облікових даних. Укрінформ отримав цей документ 31 травня. У відповідь роботодавець зобов’язаний видати наказ про повідомлення військовозобов’язаного про необхідність прибуття працівника до РТЦК, де він перебуває на обліку для звірки військово-облікових даних,
– мовиться у заяві.
Зокрема, Череватий зазначає, що у разі невиконання цього розпорядження, до керівника буде застосовано адміністративну відповідальність.
"Тому ми не могли проігнорувати цей документ. На початку червня усі ці працівники мають прибути на звірку військово-облікових даних до відповідних РТЦК. Вчора такі документи отримали троє людей, сьогодні двоє. Звірка триває на постійній основі. Відповідно, ми підготували наказ про повідомлення, який відправили працівникам на ознайомлення", – заявив гендиректор Укрінформу.
Як відреагували в Інституті Масової Інформації
На цю ситуацію також відреагувала директорка Інституту Масової Інформації Оксана Романюк. Вона заявила, що ця ситуація викликає занепокоєння щодо можливого впливу на свободу слова і може створити прецедент, який змусить журналістів практикувати самоцензуру через страх можливих наслідків, таких як отримання повістки.
Я прошу розглянути цей випадок на найближчому засіданні Комітету ВР з питань свободи слова Ярослав Юрчишин, оскільки такі дії виглядають як пряма загроза свободі слова,
– мовиться у повідомленні Романюк.
Що передувало подіям
У коментарі "Детектору медіа" Стригун повідомив, що оновлював свої дані у військкоматі ще у 2021 році.
Видання нагадує, що перед сьогоднішніми подіями, 30 травня на "Суспільному" вийшов матеріал, де Стригун розповів, що в грудні 2023 року отримав від редактора "темник" з переліком бажаних і небажаних спікерів у Чернігівській області. За словами Стригуна, він не опублікував цей темник, щоб не підставляти своє безпосереднє керівництво.
Стригун також зазначив, що не має доказів причетності Мацуки до цього "темника", але припускає таку можливість.
29 травня "Українська правда" у своїй статті припустила, що колишній генеральний директор Укрінформ Олексій Мацука розсилав працівникам агенції "темники".
За кілька днів до оприлюднення цього розслідування, 24 травня 2024 року, новим генеральним директором агентства призначили колишнього речника Східного угруповання військ Збройних сил України полковника Сергія Череватого.
Того ж дня Мацука оголосив, що завершує роботу в агентстві. В коментарі "Детектору медіа" він пояснив, що залишає посаду через стан здоров'я та наявність нових ідей для проєктів, які планує розвивати. Мацука додав, що поки не вирішив, чи ці проєкти будуть реалізовані в Укрінформі або в інших медіа.