Ці зенітно-ракетні комплекси малої дальності вже стоять на захисті українського неба. 24 Канал спільно з мужнім брендом Козацька Рада у межах проєкту “Зброя перемоги” продовжує розповідати про арсенал ЗСУ. У цьому випуску ми поговоримо про особливості та можливості наданої системи ППО, яка захищатиме українське небо.

Читайте також Захист прифронтових міст від російської балістики: чому для України важливі ЗРК SAMP/T

Від танка до ЗРК: історія появи Stormer HVM

Stormer – сімейство британської бронетехніки, історія якої розпочалася ще в 1970-х роках. Компанія Alvis Vickers (тепер BAE Systems Land & Armaments) вирішила створити новий БТР на базі легкого танка Scorpion, який у той час тільки взяла на озброєння британська армія. Саме через це Stormer є не колісним, а гусеничним бронетранспортером. У 1981 році ця зброя офіційно була взята на озброєння у Сполученому Королівстві.

Однак розробка Alvis Vickers з того часу зазнала чимало змін і компанія представила серію модифікацій, варіації яких справді вражають. Крім базової модифікації, на озброєнні Великої Британії є розвідувальні БТР, самохідні міномети, самохідні зенітні установки, машина для евакуації, командно-штабна машина, БТР для укладання мостів, інженерна машина чи машина для мінування або ж навіть ЗРК. Саме про останню модифікацію ми і поговоримо більше, адже вона зараз є в арсеналі ЗСУ.


ЗРК Stormer HVM – модифікація на основі БТР / Фото Collecting Cars

ЗРК на базі бронетранспортера отримав назву Stormer HVM. Абревіатура розшифровується як High Velocity Missiles, що в перекладі означає “високошвидкісні ракети”.

Stormer HVM були представлені у 1997 році. Основне завдання цієї модифікації – прикривати війська безпосередньо на фронті від повітряних атак.

Вражаюча швидкість: основні характеристики Stormer HVM

Перевага Stormer HVM полягає у високій мобільності та компактності. Якщо базовий БТР має масу 12,7 тонни, то у ЗРК вона зросла лише до 14 тонн. При цьому машина оснащена дизельним двигуном, потужність якого становить 250 кінських сил. Це дозволяє розганяти ЗРК до 80 кілометрів на годину. Запас ходу становить 600 кілометрів. Машина обладнана міцною бронею, яка захищає від уламків та куль.

Екіпаж ЗРК – 3 особи. На даху машини встановлена пускова установка для ракет Starstreak, яка здатна запускати 8 одиниць. Ще 12 ракет можуть зберігатися у кормовому відсіку. Поряд із пусковою установкою встановлено панорамний приціл з тепловізійним каналом і система попередження про повітряну загрозу для розпізнавання цілей.

Stormer HVM здатен виявляти ворожі літаки на відстані 18 кілометрів, а гелікоптери – за 8 кілометрів. При цьому між вильотом ракети та ураженням цілі минає лише кілька секунд, так само як і від виявлення цілі та запуску ракети. Водночас ЗРК не має радіолокаційної станції, тож він нічого не випромінює і не може бути зафіксований бортовими системами попередження про загрозу, якими обладнана авіація. При цьому наведення на ціль відбувається в напівавтоматичному режимі за допомогою лазера.


ЗРК Stormer HVM невидимий для ворожої авіації / Фото Collecting Cars

Окремої уваги варті ракети Starstreak, які здатні вражати ворожі цілі на висоті 5 – 7 кілометрів у радіусі 7 кілометрів. Швидкість ракети – 1 кілометр на секунду. Таким чином ворожий літак, гелікоптер чи безпілотник фактично не має часу на маневри і ураження майже неминуче.

Ракети обладнані не унітарною боєголовкою, а бойовою частиною з трьох окремих вольфрамових елементів. При цьому довжина ракети – 1,39 метра, а вага – 14 кілограмів, з яких майже кілограм – бойова частина.


Stormer HVM атакує ракетами зі швидкістю 1 кілометр на секунду / Фото Collecting Cars

Захист наших воїнів: чому Stormer HVM важливий для України

Stormer HVM не є класичним ЗРК і не підходить для захисту глибокого тилу від ворожих ракет та дронів. Це і не дивно, адже його першочергове завдання – захист фронту і прифронтових територій, а якщо точніше – військових, які там перебувають.

Для наступальних дій ворог використовує авіацію, а для розвідки чи точкових ударів – дрони. Інтенсивність їхнього застосування є доволі високою, тому такі системи як Stormer HVM є важливими для наших воїнів. Зараз у британських ЗРК є лише один недолік – обмежена кількість. Саме тому Україна не може отримати стільки Stormer HVM, скільки б дозволили захистити наших бійців по всій лінії фронту.

Точно відомо, що Stormer HVM ефективно знищують ворожі безпілотники, зокрема і сумнозвісні “Шахеди”. Щодо знищених літаків і гелікоптерів інформації поки що немає.

Існує ймовірність, що доведена українськими бійцями ефективність цієї зброї може стимулювати збільшення обсягів виробництва чи навіть створення покращених версій з урахуванням того бойового випробування, яке зараз проводить Україна.