Як опозиціонери готуються до осені, чи стане Саакашвілі потужним об'єднавчим символом і що відбувається всередині партії екс-президента Грузії – розбирались журналісти сайту "24".

Кілька тижнів без лідера


Сакварелідзе керує партією, поки Саакашвілі немає в Україні

Виштовханий за межі України Міхеїл Саакашвілі збирає коаліцію проти Порошенка за кордоном. Тим часом у Києві партійними справами займається його найближчий соратник Давид Сакваралідзе.

Ще рік тому Давид був непомітним політиком. Сьогодні він справляє враження впевненого лідера опозиційної партії. Він проводить зустрічі з депутатами, спілкується з пресою, професійно критикує владу.

Порошенко помиляється. Їм не вдасться розвалити нашу партію нейтралізувавши одного Михайла. Дії влади розізлили наших прихильників. Ми не кишенькові папуги Порошенка, як дехто у парламенті, а реальна опозиційна сила.

Без Саакашвілі механізми у партії працюють, як годинник, запевняє Сакваралідзе. Опозиційна діяльність партії не постраждає.

Сакварелідзе замовляє музику

У листопаді 2016 року Міхеїл Саакашвілі оголосив про відставку з посади голови Одещини. Своїм підлеглим та однодумцям він запропонував будувати нову опозиційну партію "Рух нових сил" у Києві. Тоді, юридично її ще не існувало. Зареєстрували партію лише у лютому.

Поінформоване джерело розповіло "24", що після кількох місяців роботи в столиці команду Саакашвілі залишили його права рука в ОДА Соломія Бобровська та екс-глава Одеської митниці Юлія Марушевська.

Команда "Руху" також схудла на низку молодих голів райдержадміністрацій Одещини, яких обирали на посади на відкритих конкурсах.

Сакваралідзе припустив, що Марушевська залишила команду, бо влада залякала її кримінальними справами. Бо, мовляв, життя в опозиції викликає дискомфорт. Марушевська називає таке бачення Сакваралідзе смішним, але деталі вирішила не розголошувати.

Юлія Марушевська перейшла від Саакашвілі у громадський сектор

Джерело стверджує, що приклався до усунення одеської команди – Давид Сакваралідзе. Це сталося у березні. Наступного місяця "Рух Нових сил" оголосив про об’єднання з партією "Воля". Ця сила запам’яталася скандалом у 2014 році з представниками "Самопомочі". Один з лідерів партії Садового Єгор Соболєв пошкодував про об’єднання з “Волею” та вибачився перед виборцями.

Розповісти, як і для чого Сакваралідзе усував одеську команду, охочих виявилося мало. Люди, що погодилися говорити, стверджують: частина з них пішла з партії, бо не хоче брати участь в інтригах. Іншу частину просто звільнили.

За їхніми словами навколо Саакашвілі є різні угрупування його співвітчизників Грузії. Усі борються за вплив у партії. Сакваралідзе зміг використати відсутність Саакашвілі на свою користь.

Вимивання одеських кадрів з партії Сакваралідзе називає зміною менеджерів і говорить про непорозуміння стосовно оплати. За його словами, дехто отримував платню, а хтось залучався на волонтерських засадах. Він вважає, що зараз цими людьми керує образа через звільнення. Сакваралідзе радить не розчаровуватися й шукати себе. Далі працювати на спільну справу в різних об’єднаннях.

У нас багато людей змінилося. Є різні підходи до керівництва. Крім менеджерів, нам довелося змінити працівників IT-безпеки, господарських питань і взяти нового бухгалтера. Ми не будемо про це публічно говорити – це нікому не цікаво.

Зміна партійного активу не пішла на користь "Руху нових сил". Остання акція у підтримку Саакашвілі зібрала на майдані до 150 людей. Тоді, як лютневий протест "Остання зима цієї Ради" з попередньою командою зібрав до кількох тисяч осіб.

Чому так сталося? Конкретної відповіді немає. Причиною може бути, вважають колишні активісти "Руху нових сил" – поспішний союз з "Волею". Представники "Волі" зайняли посади усунутих членів одеської команди і не зуміли швидко мобілізовувати партійців.

Давид Сакваралідзе розповів, що побачив у союзній партії ідеологічних людей. Скандал із "Самопоміччю" його не бентежить. Додавши, що ідея об’єднатися з "Волею" належить йому. Минулі сварки пропонує забути та разом боротися проти Порошенка. Для цього “Рух нових сил” оголосив створення "Штабу спільних дій".

Головна вимога опозиційних сил до влади восени – оголошення дочасних парламентських виборів. Скептично дивиться на Штаб спільних дій і вимоги опозиціонерів політолог Анатолій Окситюк. Він вважає, що масштабних акцій не буде. Мітинги збиратимуть не більше 1 тисячі протестувальників. Опозиціонери скромним розмахом не злякають владу, тому дочасних виборів годі чекати.


Зимові акції протесту "Руху нових сил" на вулиці Грушевського