Найкращі книги року від "ВВС Україна"

За підсумками "ВВС Україна" у номінації "Дитяча книга року ВВС-2014" перемогла книга "Дракони, вперед!" Катерини Штанко.

"Дракони, вперед!" — казкова повість про київського школяра, який захопившись біологією, випадково вирощує дракона, який серйозно змінює його звичне життя. У цій книжці читачі відчують себе детективом, поринуть у фентезі та цікаві пригоди.

Книгою року став роман Софії Андрухович "Фелікс Австрія" — роман про стосунки жінок і країн, націй і мов, про узалежнення і свободу вибору, про побут і смак, відданість і жертовність.

Події розгортаються в австрійському місті Станіславів кінця ХІХ – початку ХХ століття. І на тлі епохи, яка для нащадків щораз більше обростатиме міфами про ідилічне життя, — долі двох жінок у нерозривному зв’язку.

Не забула "ВВС Україна" назвати і "Книгу десятиліття ВВС" та нагородила роман Сергія Жадана "Ворошиловград", який був "Книгою року ВВС" ще в 2010 році.

Голова Європейського департаменту BBC World Service Артем Лісс зазначив, що книга Жадана має дуже цінну властивість з часом набувати нових значень, коли перечитувати її в світі, який змінився. Журі обрало її не через актуальність чи політкоректність — книга отримала нагороду завдяки своїм видатним художнім якостям.

До слова, кожен з трьох переможців отримав винагороду 1000 фунтів у гривневому еквіваленті.

Події Євромайдану на сторінках

Не міг оминути книжкову індустрію Євромайдан, події якого глибоко увійшли в пам'ять кожного свідомого українця.

Оксана Забужко написала "Літопис самовидців: дев’ять місяців українського спротиву", який представляє собою хроніку з соціальних мереж. Твір охоплює не лише Майдан, а й війну на сході України: події від листопада 2013 року до липня 2014-го та їхнє відображення у соцмережах та блогах.

Антін Мухарський "Майдан. (Р)Еволюція духу" — до альманаху увійшли 200 світлин, інтерв'ю з очевидцями, статті українських філософів та письменників, революційна поезія.

Нова книга Слабошпицького "Гамбіт надії" – це зібрання віршів та розповідей очевидців, роздуми автора, аналіз ситуації.

"Євромайдан: хроніка відчуттів" — упорядкована збірка Василя Карп’юка, авторами в якій виступили Тарас Прохасько, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Юрій Винничук та Іван Ципердюк.

"Небесна Сотня: антологія майданівських віршів" — збірка віршів, серед авторів: Олександр Ірванець, Дмитро Павличко, Мар’яна Савка, Іздрик та інші.

А Христина Лукащук розповіла дітям про Майдан. Її книга так і називається — "Казка про Майдан". Вона пояснює наймолодшим українцям події зими 2013-2014 рр. у цілком міфологічному ключі – чорні птиці Зла беркути і породжені божими голубами працьовиті українці.

Екс-спічрайтер Кучми, дипломат і письменник Василь Базів презентував роман "Армагеддон на Майдані", в якому прототипом головного героя став активіст Євромайдану Юрій Вербицький, смерть якого стала шоком для суспільної свідомості і для автора особисто.

"Повстанська абетка" — це видання книги зініціювали художниця Поліна Мороз та студія LLIWELL studio of creation.

Найбільший книжковий форум України

Серед двадцяти кращих книг Форуму видавців-2014: Йосиф Сліпий "Спомини"; Бруно Шульц. "Книга образів", упорядник Єжи Фіцовський; Мар'яна Прохасько. Тарас Прохасько. "Куди зникло море"; Курт Воннеґут "Бойня номер п’ять", Ян Морис "Чому Захід панує – натепер. Оповіді з історії та що з них випливає щодо майбутнього" та інші. Ознайомитись з повним переліком можна тут.

Гран-прі книжкової премії "Найкраща книга Форуму видавців – 2014" отримала книга "Сто загадок Симфосія". Переклав з латинської та написав коментарі-есеї Андрій Содомора.

Найбільший у світі книжковий ярмарок зі своїми переможцями

Премія Європейського союзу з літератури 2014 на 66-му міжнародному книжковому ярмарку у Франкфурті оголосив кращих нових авторів у Європі, незалежно від країни, їх походження або мови.

Додамо, участь в ярмарку "Франкфуртер Бухмессе-2014" взяли близько 7 тисяч експонентів зі 102 країн, а також понад 600 літературних агенцій та 9 тисяч акредитованих журналістів, у тому числі 1 тисяча блогерів.

Переможцями цього року є:

  1. Бен Блуші "Отелло, мавр Вльора" (Албанія)
  2. Мілен Русков "Височина" (Болгарія)
  3. Ян Немец "Історія Світла" (Чехія)
  4. Макіс Цітас "Бог мені свідок" (Греція)
  5. Одні Ейр "Земля любові; План руїн" (Ісландія)
  6. Яніс Йоневс "Jelgava ‘94" (Латвія)
  7. Армін Охрі "Чорна Муза" (Ліхтенштейн)
  8. П'єр Меджлак "Те, що ти можеш сказати вночі" (Мальта)
  9. Огнен Спахіч "Повний радості" (Чорногорія)
  10. Марент Де Мур "Голандська Діва" (Нідерланди)
  11. Углєса Сайтінак "Скромні подарунки" (Сербія)
  12. Біргул Огуз "Ага!" (Туреччина)
  13. Еві Уайлд "Всі птахи, що співають" (Великобританія).

Зазначимо, кожен переможець отримав 5000 євро. Детально з книгами та авторами ознайомитись можна тут.

ТОП-100 від The New York Times

Не забули про підбірку кращих книжок року і The New York Times Book Review. Що приємно, до збірки ТОП-100 увійшла і книжка "Паніка у валізі" Олени Ахтьорської — українки, яка проживає в Америці. Книга про хитке становище емігрантів, які намагаються в Америці будувати нове життя. Українська сім’я з Одеси переїхала у Бруклін.

"Паніка у валізі" також піднімає питання: що краще — залишитися в рідній країни і процвітати, або перебратися до Америки, щоб боротися і можливо, здобути більше.

До вашої уваги — сотня кращих книг, з якими можна ознайомитись тут.

Серед інших літературних цікавинок

Також цього року побачила світ книга Ришарда Капусцінського "Імператор. Шахіншах" у перекладі Олеся Герасима за редакції Олександра Бойченка.

До 90-річного ювілею славетного режисера "Тіней забутих предків", який тривалий час працював в Україні, видали книгу спогадів. Офіційна назва видання — "Сергій Параджанов і Україна. Збірник статей".

До книжки увійшли документи з розсекречених архівів КДБ, опрацьовані дослідницею українського дисидентського руху 60-х Мартою Дзюбою, які проливають світло на передісторію ув’язнення режисера. Також у виданні оприлюднюються інтерв’ю з Параджановим, що друкувалися в журналі "Кіно-Театр" в 90-ті.