28 січня – день першого телефонного контакту Трампа та Путіна – не приніс росіянам великої радості. Лідери США та РФ лишили питання санкцій поза увагою. Тож даремно росмедіа підігрівали своїх читачів обіцянками відносно скорого скасування всіх обмежень, запроваджених адміністрацією Барака Обами. Надії виявилися передчасними, адже санкції продовжують діяти.
Трамп і Путін поговорили про все, що було можливим. Про санкції розмови не було. Попередній витік у ЗМІ унеможливив розмову про це саме тоді. Але вона, на жаль, ще буде,
– написав в своєму Фейсбуці нардеп попередніх скликань Андрій Шкіль.
Буде чи не буде – саме це ми й намагатимемося спрогнозувати, виходячи з останніх новин.
Рано, надто рано
Напередодні вікопомного дня, тобто минулої п’ятниці, президент Сполучених Штатів заявив, що про скасування санкцій щодо Росії говорити поки зарано. Сказано це було під час прес-конференції, проведеної ним спільно з прем’єром Британії Терезою Мей.
Завтра запланована розмова з президентом Путіним. Щодо санкцій, то поки занадто рано говорити про це,
– зазначив Трамп 27 січня.
Дональд Трамп зазначив напередодні свого контакту з Путіним, що про скасування санкцій говорити зарано
"В ідеалі ми хотіли б добрих відносин з усіма країнами. Але це не обов’язково так і буде. Та якщо ми матимемо чудові стосунки з Росією, Китаєм, я за це", – додав Трамп. Тереза Мей у свою чергу наголосила на повній підтримці Британією санкцій до повного виконання Мінських угод і заявила, що буде просувати цю думку серед європейських колег. "Ми хочемо бачити повну імплементацію Мінських угод, ми вважаємо, що санкції мають тривати, доки вони не будуть виконані", – підкреслила британська прем’єрка.
За збереження санкцій висловився і президент Франції Франсуа Оланд. Він також поспілкувався з Трампом в телефонному режимі, передає Deutsche Welle.
Стосовно Росії глава держави підтвердив своє прагнення продовжувати та інтенсифікувати діалог з усіх питань. Він наполіг, що санкції, накладені через ситуацію в Україні, можуть бути зняті лише коли ситуація на сході країни буде врегульована з цілковитою реалізацією мінських угод,
– зазначається у заяві Єлисейського палацу.
В офіційному Кремлі не відразу, але визнали таки маловтішний для них факт: тема скасування санкцій в спілкуванні Трампа та Путіна не піднімалася. Американське видання CBS News зацитувало главу МЗС Росії Сєргєя Лаврова, котрий заявив, що насправді Москва й не мала "жодних ілюзій" відносно того, що за президентства Трампа напружені стосунки між РФ та США можуть швидко поліпшитися.
Нарешті, одне з яскраво виражених пропутінських видань сучасної Росії – газета "Московский комсомолец" надрукувало статтю про те, що Трампу просто не дозволять зараз зняти санкції. По-перше, на нього впливатиме Конгрес, а по-друге – європейські лідери, й передусім Ангела Меркель, котру нині росЗМІ призначили на місце ворога Росії номер один.
В Європі все залежитиме від Німеччини, яка більшу частину року буде занурена в виборчу кампанію, в ході якої Росія, судячи з усього, знову перетвориться на якесь опудало. І хоча незрозуміло, яким буде склад нового уряду, мало хто сумнівається, що його знову очолить Меркель. Якщо вона захоче зберегти санкції, то всі інші країни Євросоюзу, хочуть вони цього чи ні, наслідуватимуть її приклад,
– йдеться у публікації.
А тим часом "Конгрес США вдасться до титанічних зусиль, аби антиросійські санкції, які були введені адміністрацією Барака Обами, були продубльовані рішенням парламенту, що призведе до неможливості їх скасування президентом. І це цілком може вийти", – говорить автор статті.
Соцмережі залюбки познущалися з надій Путіна, які не виправдалися. І хай його розмова з Трампом не перетворилася на трилер, російський президент не міг не почуватися розчарованим
Одним словом, російські медіа розглядають події довколишнього світу у зручній для них та вкрай примітивній площині. Трамп все ще визнається "хорошим" – на тлі "поганого" європейського істеблішменту та ворожого до РФ американського парламенту. Власне, про останній мова піде далі.
Слово "яструбам"
Сенатор Джон Маккейн, котрий не іменує Путіна інакше, як "вбивцею та бандитом", заявив напередодні його розмови з Трампом, що лобіюватиме такий пакет документів, котрий захистить антиросійські санкції навіть в тому разі, якщо президент США надумає їх скасувати. Про це повідомило Радіо "Свобода", додавши, що, на думку Маккейна, телефонний контакт Трампа та Путіна відбувається на тлі небажаних спекуляцій щодо зняття санкцій.
Задля національної безпеки Америки і наших союзників сподіваюся, що президент Трамп покладе край спекуляціям та відкине такий бездумний курс,
– сказав Маккейн.
Тим часом міністр оборони США Джеймс Маттіс підсумував історію американо-російських стосунків у коротких та влучних фразах: "У нас є довгий список спроб комунікувати із Росією позитивно. І є короткий список успіхів у цій царині. Гадаю, найголовніше зараз у визнанні реальності того, що ми маємо справу з Путіним", – цитує Маттіса The Washington Post.
Видання наводить і слова лідера сенатської більшості Мітча Макконнелла, котрий також непогано сформулював думку, зазначивши, "якщо є в світі країна, котра цілком заслуговує на санкції, то це – Росія". Макконнелла згадує й відомий сайт Politico – в інтерв’ю йому сенатор зазначає, що санкції "були введені через поведінку Росії в Криму та на сході України", а оскільки політика РФ не змінилася, "я проти зняття санкцій по відношенню до росіян", – каже Макконнелл.
Аналогічну позицію займає і спікер Палати представників Пол Райан, а також сенатор від штату Огайо Роб Портман.
Я вважаю, що Сенат США має вдатися до превентивних заходів з кодифікації санкцій проти Росії, аби гарантувати, що ми дотримуємося наших зобов’язань перед союзниками та є вірними давнім американським цінностям і ідеалам. Будь-яка причина для скасування санкцій, крім змін у поведінці Росії, є небезпечною,
– говорить Портман.
Щоправда, додає Politico, велике питання у тому, чи дійсно зацитовані вище республіканці готові перейти від слів до діла. У підсумку, "якщо Трамп зважиться на зняття санкцій, республіканцям доведеться обирати між давньою позицією яструбов та обіймами Путіна і Трампа, котрого той неодноразово нахвалював в Твітері", – пише видання.
Загалом справа збереження антиросійських санкцій тримається в американському парламенті на кількох його членах. До когорти затятих належать згадувані вище Джон Маккейн, Мітч Макконнелл, Пол Райан, Роб Портман, а також республіканці Ліндсі Грем та Марко Рубіо плюс демократ Бен Кардін. Усі вони, за висловом Politico, намагаються "to ratchet up sanctions on Russia" – "роздути санкції проти Росії".
У другій половині тижня, коли Америка осмислила трагічні новини з Авдіївки, до перерахованих вище "яструбов" долучився й сенатор Білл Нельсон, котрий заявив наступне: "Зараз не час, щоб підлещуватися до Росії. Зараз час протистояти російській агресії в Криму, на Сході України та у Сирії. Тільки вчора ми почули про черговий спалах бойових дій між українськими силами та підтримуваними Росією сепаратистами у розтерзаній війною Східній Україні", – наводить слова сенатора видання Tampa Bay Times.
Америка та Авдіївка
Темі Авдіївки велику редакційну статтю присвятив і The Washington Post.
Чи може бути просто співпадінням те, що за підтримки Росії сепаратистські сили в Україні розпочали свій найбільший наступ вже наступного дня після того, як Владімір Путін поговорив по телефону з Трампом? Так чи інакше, але ми в цьому сумніваємося. Залпи "Градів" та важкої артилерії, що накривають українські військові позиції, починаючи з неділі, дуже схожі на випробування – чи піддасться новий президент США тиску з боку Москви,
– йдеться у статті.
The Washington Post пов’язала обстріли Авдіївки з розмовою Путіна і Трамп – мовляв, перший надумав у такий спосіб схилити американського лідера до поступок
"Можливо також, що розчарований Путін хотів зірвати заплановану на понеділок зустріч українського президента Петра Порошенка з канцлером Німеччини Ангелою Меркель, його найпотужнішим західним союзником. В кожному разі, російські гармати, що перебували в стані спокою протягом кількох тижнів, раптом "заговорили" у неділю поруч із контрольованою українським урядом Авдіївкою. Цей знак наступу був серйозним та скерованим Кремлем (…). Росія, як і очікувалось, звинуватила Україну у нових бойових діях (…).
Скоріш за все, це і є одна з цілей Путіна – схилити Трампа до поступок, і не лише щодо скасування санкцій, але й до прийняття російської сфери впливу – впливу на Україну зокрема. Але в обмін на що? Пан Путін пропонує "співпрацю" у боротьбі з "Ісламською державою" на Близькому Сході. Однак військова співпраця США та Росії також є головною метою Путіна (…).
Якщо пан Трамп піде з Путіним пліч-о-пліч, буде досягнута й третя мета – зменшення впливу США на посилення Росії. Це саме те, на що лідери Конгресу, такі, як сенатор Джон Маккейн, намагаються вказати Трампу. І це саме те, що унаочнює історія стосунків з Путіним двох попередніх американських президентів. Якщо Білий дім ігноруватиме все це, Україна буде не єдиною з тих, то програв Путіну", – резюмує The Washington Post.
На те, що Трамп ризикує програти не тільки Україну, а й Америку, вказує також німецький політик і недавній голова Європарламенту Мартін Шульц. "Те, що робить Трамп, це не по-американськи", – заявляє Шульц, додаючи, що Сполучені Штати, як жодна інша країна світу, завжди стояли на сторожі просвіти, демократії та свободи.
До тих пір, поки угоди, підписані в Мінську, не будуть виконані в повному обсязі, санкції не можуть бути скасовані. Ми маємо сказати Путіну дуже чітко, що Росія повинна поважати та захищати міжнародне право,
– цитує Шульца агентство Reuters.
І поки сам Трамп мовчить, не відповідаючи на закиди в "антиамериканізмі", не підтримуючи відкрито ані своїх опонентів, ані російських "колег", інтернет-видання Salon друкує несподівано різку для західної журналістики статтю, в якій звинувачує Трампа у "флірті" з фашизмом.
Колишній голова Європарламенту Мартін Шульц (в центрі) заявив, що Трамп діє "не по-американськи", а президент Франції Оланд (справа) закликав до збереження санкцій щодо РФ
"Команда Трампа сприяє похмурому та апокаліптичному баченню Америки, де тільки Великий Вождь з його удаваною силою та мужністю може успішно втручатися у хід подій, показуючи кричущу неповагу до власних передвиборних обіцянок (…). Дональд Трамп та Владімір Путін – авторитарні лідери, котрі як мінімум фліртують з відвертим фашизмом (Donald Trump and Vladimir Putin are authoritarian leaders who at the very least flirt with overt fascism)".
Використання Трампом російських методів пропаганди стало можливим через зниження загальнонаціональних навичок критичного мислення – на тлі зростання протягом останніх 20 років авторитарних цінностей серед консерваторів, правих та незалежних республіканців,
– пише Salon.
Якщо "флірт" з Путіним та авторитаризмом дійсно глибоко заволодів думками Трампа, котрий бачить себе "Великим вождем", вплинути на його думку щодо Росії та введених проти санкцій, буде непросто. Проте час покаже, наскільки все безнадійно (чи ні) із критичним мисленням "головного" американця.
Читайте також: Трамп дотримується політики Обами щодо Росії, – NYT