“Фактично, ми знайшли рішення проблеми трансплантації органів. Найскладніше у таких операціях не сама пересадка, а підведення судин. Якщо хоча б одну з них випадково пошкодити чи неправильно пришити, пацієнт може померти. При цьому трансплантувати судину від донора неможливо” - каже керівник проекту Ґюнтер Товар.
Аби продемонструвати такі результати, винахідникам довелось працювати близько 3 років. Створення настільки маленьких та складних структур спершу здавалось недосяжною метою.
“Ідея з'явилась в той момент, коли ми зупинилися біля 3D-принтера і побачили як накладаються шари пластику. Ми зрозуміли, що потрібно працювати не над створенням цілісного об'єкту, а над нарощуванням шарів”, - розповів керівник проекту Ґюнтер Товар.
Звісно, науковці використали не пластик, а спеціальний біоматеріал. Загалом, принцип створення судини наближений до того, що відбувається в організмі людини.
“Отримані матеріали еластичні, а головне - нейтральні. Крім того, сама судина буде вкрита клітинами з внутрішніх органів пацієнта. Тому жила не викликатиме відторгнення імунною системою. Організм пацієнта сприйме штучну судину як власну”, - сказав науковець Інституту Фраунгофера Естер Новосел.
Учасники проекту наголошують - це лише початок. Лабораторні дослідження на тваринах, а тим паче на людях, триватимуть декілька років.
Якщо експерименти будуть успішними, технологія стане справжнім проривом у трансплантології. Такі судини дозволять врятувати тисячі пацієнтів. Крім того, за словами науковців, цю ж технологію можна буде використовувати для створення штучних органів.