Російський уряд прийняв рішення з 1 січня 2016 року ввести продовольче ембарго проти України, тобто заборонити імпорт українських товарів. Пояснили це тим, що Україна приєдналася до економічних і фінансових санкцій проти Росії, а тому Кремль має "захиститися".

Навіщо Росія це зробила?

Щоб створити Україні проблеми. Наші виробники все ще торгують на російському ринку, не зважаючи на політичні і збройні обставини. Тим самим російський уряд намагається створити тиск на український уряд за допомогою можливих фінансових втрат з нашого боку.

Чи постраждають від російського ембарго українці?

Прості українці — ні. Промисловці — так. Головна проблема — втрата ринку збутів. Багато українських виробництв були орієнтовані саме на російський ринок. Для деяких підприємств переорієнтація на Європу або дуже затратна, або неможлива взагалі.

Хто зазнає найбільших втрат?

Виробники сирів, ковбас, кондитерської продукції, безалкогольних напоїв. Це ті категорії товарів, які активно експортували в Росію.

Наприклад, деякі виробники сирів створювали продукти саме у відповідності до вимог і норм російського ринку, і продавати свою продукцію, наприклад, у країни Сходу не зможуть, бо там такий сир не вживають взагалі.

Відповідно, якісь підприємства змушені будуть припинити свою діяльність. А отже — перестануть платити податки. А від цього вже постраждає і державний бюджет.

В яку суму можна оцінити українські втрати?

За підрахунками українського уряду потенційні втрати українських експортерів у випадку введення торгового ембарго Росією складе 600 мільйонів доларів США.

Економісти допускають втрати на рівні до 2 мільярдів доларів.

Чи є вихід для українського виробника?

Є. Переорієнтація на європейський ринок, їхні вимоги до якості і безпечності продукції тощо. Однак це зможуть зробити не всі. Якісь підприємства неминуче загинуть. З іншого боку — в результаті такого переформатування ринку, переосмислення діяльності наших підприємств взагалі, може почати будуватись нова економічна система.

Як відзначиться ця заборона на росіянах?

Споживачі, які цінували українську продукцію, не зможуть її купити. Постраждають також посередники між українськими виробниками і російськими споживачами. Але, по великому рахунку, ми знаємо, що Росія — великий спеціаліст по частині імпортозаміщення.

Чому це рішення Росія прийняла тільки зараз і чому воно відтерміноване до січня?

Це прямий натяк на проголошений нами курс на Європу. З 1 січня 2016 року у нас має запрацювати зона вільної торгівлі з Європою. І з 1 ж січня Росія планує заборонити нашу продукцію. Тобто, "відмовтесь від Європи — отримаєте назад Росію", натякають вони.

Чи можуть скасувати це ембарго?

Можливість скасування є завжди. Це рішення Росії не має незворотної сили. Якщо український уряд вважатиме за потрібне боротись за російський ринок, почне якось домовлятись, цілком можливо, що Росія передумає. Інше питання — чи стане наш уряд домовлятись із урядом-агресором. Адже їхня вимога — щоб ми відмовились від проєвропейського напрямку в економіці. А це саме те, з чого почалися Євромайдан, Революція Гідності, АТО.

Читайте також: У ЄС розповіли, коли українці відчують позитивний ефект від зони вільної торгівлі