Чому вимирають бджоли

Директор Національного наукового центру "Інститут бджільництва імені П.І. Прокоповича" Володимир Постоєнко розповідає, що висока смертність пояснюється несприятливими погодними умовами навесні та влітку, передає 24 Канал з посиланням на Інтерфакс-Україна. Це призводить до скорочення площ медоносних рослин.

Читайте також Дві країни ЄС закликають Єврокомісію до обмеження імпорту українського меду

Дуже складним для бджолярів був 2024 рік через різку зміну клімату. У весняний період для розвитку бджолосімей дуже важлива біла акація. У період її цвітіння по всій Україні були заморозки. Мед з неї бджоли не отримали. Потім була проблема з важливим медоносом – соняшником. Через посуху його врожай був низьким, він не виділяв нектару та розвитку бджолосімей не відбувалося. Це призвело до високої смертності бджіл, які в різних регіонах становили 15 – 20%, а іноді й 23 – 27%. У середньому по країні ця цифра була на рівні 20 – 25%,
– розповідає Постоєнко.

Раніше високу смертність бджіл в Україні пояснювали переважно відсутністю інформації про проведення аграріями хімічних обробок полів. Однак держава запровадила низку законодавчих ініціатив, які суттєво покращили ситуацію з інформуванням бджолярів про хімобробки.

Зверніть увагу! За словами директора Інституту бджільництва, галузь не має перевіреної статистики, оскільки лише 5% бджолярів ведуть промислове виробництво, інші 95% представлені домогосподарствами. Вони, своєю чергою, уникають сплати податків і відповідно звітність щодо їх діяльності є приблизною.

До війни, за неофіційною статистикою, в Україні налічувалося 3 – 3,5 мільйона бджолосімей. Крім того, неофіційна статистика каже, що пасіки, які були до війни на нинішній окупованій території, становлять близько 30% від загальної кількості пасік України до війни,
– уточнює Постоєнко.

За даними Мінагрополітики, до повномасштабної війни в Україні станом на 1 січня 2022 року чисельність бджолосімей становила 2,6 мільйона. За два роки повномасштабної війни в Україні (2022 – 2023) чисельність бджолосімей скоротилася на 13,8% і склала 2,3 мільйона.

У п'ятірку кращих областей з бджільництва, станом на січень 2024 року, входили:

  • Хмельницька область, де мешкає 376 600 бджолосімей,
  • Вінницька – 188 900,
  • Кіровоградська – 149 900,
  • Житомирська – 149 000,
  • Івано-Франківська – 140 500.