Хто та до якого року може оформити право власності на землю
Юристка Любов Полішкевич у коментарі 24 Каналу розповіла, що варто розрізняти приватизацію земельних ділянок і будь-які дії із земельними паями. Також вона розповіла про обмеження, які діють під час воєнного стану.
Читайте також Поспішайте оформити: пай без права власності може перейти громаді
За словами юристки, питання приватизації земельних ділянок регулюється статтею 118 Земельного кодексу України. На час дії воєнного стану продовжують передаватися ділянки у власність в порядку частини 1 цієї статті. Вона передбачає, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки у власність.
Це стосується ділянок, що перебувають у користуванні, зокрема, земельні ділянки, на яких розташований жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності.
Зверніть увагу! Жодних часових рамок чи обмежень чинним законодавством не передбачено. Проте "вільні" земельні ділянки під час дії воєнного стану передавати безоплатно у власність заборонено згідно з пп. 5 п. 27 Перехідних положень Земельного кодексу України. Так, безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється.
Якщо узагальнити вищесказане, то під час дії воєнного стану дозволяється приватизація тільки під існуючим нерухомим майном власниками такого майна (можливе цільове призначення – для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) або для індивідуального садівництва (якщо на ділянці розташований садовий будинок, на який належним чином зареєстроване право власності).
Юристка зазначає, що у теорії після закінчення дії воєнного стану усі охочі зможуть звернутися для приватизації "вільних" бажаних ділянок. Хоча, на її думку, землі усім може просто не вистачити.
Паї не потребують приватизації
Що стосується виділення в натурі часток (паїв), зазначає Любов Полішкевич, то тут зовсім не йдеться про приватизацію земельних ділянок. Буквально ця земля вже і так є власністю членів припинених колективних сільськогосподарських підприємств. Проте відповідно до Закону України "Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)" власники таких часток або їх спадкоємці мають час до 1 січня 2025 року, щоб виділити свої земельні ділянки в натурі.
Важливо Так, згідно зі ч. 4. ст. 13 цього закону, у разі якщо до 1 січня 2025 року власник невитребуваної земельної частки (паю) або його спадкоємець не оформив право власності на земельну ділянку, він вважається таким, що відмовився від одержання земельної ділянки.
Простими словами після розпаду колгоспів їхні члени отримали сертифікати на земельну частку (пай), де було зазначено, що вони є власниками частки в умовних кадастрових гектарах. Сертифікатом не було встановлено ні меж ділянки, ні її точної площі, ні розташування. Наступним кроком члена КСП мало бути виділення земельної ділянки в натурі – виготовлення документації, присвоєння кадастрового номера, отримання державного акту про право власності,
– зазначає Любов Полішкевич.
Проте, за її словами, далеко не усі власники сертифікатів поспішали виділяти земельні ділянки та реєструвати на них речові права, саме для такої категорії осіб було ухвалено норму, яка була покликана стимулювати власників часток (паїв) і їх спадкоємців прискорити оформлення речових прав на земельні ділянки.
Зверніть увагу! Юристка говорить, що наразі значна частина власників земельних часток (паїв) не мають змоги оформити права власності на свої ділянки (війна, окупація, еміграція), тому навесні 2024 року було ухвалено Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту інтересів власників земельних часток (паїв), а також застосування адміністративної процедури у сфері земельних відносин", яким строк оформлення прав власності на земельні ділянки продовжено до 1 січня 2028 року.
Наразі Закон повернуто на розгляд Верховної Ради України з пропозиціями президента, якими запропоновано уточнити деякі положення Закону, проте строк – до 1 січня 2028 року залишено без змін.