Психологія повернення до мирного життя
Психологія людини одразу міняється, коли вона потрапляє у військове життя. Коли ж, солдат повертається назад, його психологія також має змінитись назад. Однак, військовий досвід залишається з ним. У таких випадках треба говорити не про реабілітацію, а радше реінтеграцію.
На війні людина усвідомлює справжні цінності, гроші втрачають сенс. Солдат починає цінувати дружбу та довіру.
Повертаючись до мирного життя військовий помічає, що матеріальне переважає у суспільстві — ось це є дуже болючим для нього.
Несправедливість держави
Досить часто бійці кажуть, що вони усе зробили для держави, а тепер вони очікують, що держава має потурбуватись за них, але це є помилкою, бо кожен з нас є частиною держави. Саме таке ставлення допоможе бійцям опанувати себе.
Багато хто із солдатів АТО говорять, що на війні простіше, бо зрозуміло хто є ворог. А у мирному житті можуть підвести, навіть близькі. Виявляється, що в мирному житті все складніше.
Найважливіше тут: надати смислу тому, що відбувається. Бо те, що трапляється зараз у владі — знецінює військові досягнення солдатів в АТО.
Завдання психологів
Наше завдання полягає у тому, аби пояснити їх відчуття, переконати їх, що відчувати тривогу чи страх — це нормально.
Також ми маємо всіляко підкреслювати значущість їхньої справи. На передовій дуже радіють, коли до них приїжджають психологи, волонтери для них — це визнання того, що вони важливі.