У рамках спецпроєкту 24 канал спільно з мужнім брендом Козацька Рада розповідає детальніше про чималий арсенал ЗСУ.

Читайте також Не лише точні, але й потужні: які переваги американської техніки для артилерії

Завдяки українцям та західним партнерам арсенал ЗСУ стає все потужнішим. Зокрема, на озброєнні наших захисників і захисниць є YPR-765 – бойова машина піхоти, яка вже виконує функції тактичної підтримки на українських фронтах. Цей бронетранспортер швидкий, маневрений, і, що найголовніше – багатофункціональний. Які його особливості – розповідаємо у матеріалі.

Історія створення та модифікації YPR-765

YPR-765 – голландська техніка, відома в усьому світі. Та мало хто знає, що ці бронетранспортери (БТР) створили на базі американського броньовика ще в 1970-х роках. Тоді американці шукали способи оновити вже старий і добре відомий М113, який пройшов чимало воєн і добре себе показав у бою. Інженери компанії DAF з Нідерландів взялись за модернізацію бронетранспортера та суттєво покращили його характеристики.

Нідерландські YPR-765 вже на озброєнні ЗСУ / Фото ЗСУ

На жаль, універсального БТР наразі немає. Так і YPR-765 бувають різних видів: командирські, медичні, евакуаційні, вантажні й навіть штабні. Відповідно й озброєння також залежить від того, яка саме комплектація машини.

Стандартно цей БТР оснащений 12-міліметровим кулеметом. Однак за потреби його можна замінити на 25-міліметрову гармату, кулемет Browning М2 та іншу зброю.

Відштовхуючись від потреб, специфіки бою та поставлених завдань, можна скомбінувати різну кількість варіантів YPR-765.

Цікаво Техніка із німецькою якістю і точністю: як новітня розробка допомагає ЗСУ

Використання та характеристики YPR-765

Більшість БТР використовують для доставки піхоти у гарячі точки на полі бою. Така техніка не призначена для бойових дій на першій лінії фронту. Однак наші ЗСУ вже неодноразово показували, що можна експериментувати і доволі ефективно використовувати зброю не за призначенням.

Нідерландські БТР в Україні / Фото ЗСУ

Експериментувати з YPR-765 сприяють його тактико-технічні характеристики. Цей бронетранспортер може розганятися до 60 кілометрів на годину, при цьому його запас ходу – майже пів тисячі кілометрів.

Всередині БТР доволі містка: там можуть розміститись до 7 десантників у повному бойовому спорядженні. І це не враховуючи 3 членів екіпажу. Відповідно габарити цієї машини немаленькі:

  • довжина YPR-765 – понад 5 метрів,
  • ширина – близько 3 метрів,
  • вага – 13 тонн.

Броня та можливості YPR-765

Нідерландський БТР є відносно легким, зважаючи на габарити. Це забезпечується завдяки алюмінію, з якого виготовлений корпус YPR-765. Зверху він покритий бронею, яка може захистити від куль стрілецької зброї, гранатних та артилерійських осколків. Полегшена броня та використання різних сплавів забезпечують цьому броньовику високу прохідність та маневреність.

Відтак YPR-765 може долати не тільки сухопутні, але й навіть форсувати водні перешкоди. Плавучості цьому БТР додає поліуретанова піна, якою заповнили простір між алюмінієвим корпусом та основною бронею.

Дивіться також Точна та універсальна система: як американські дрони зможуть посилити ЗСУ

Та це ще не всі переваги. У розпорядженні водія є 4 перископи, які за потреби можна замінити й оснастити пристроями нічного бачення. Крім цього, поряд з основним озброєнням в YPR-765 передбачені також амбразури для ведення вогню. Тому десантники можуть атакувати ворога навіть під час руху.

Більше про можливості YPR-765 на полі бою: дивіться відео

Функціональність та простота використання зробили YPR-765 одним із найпопулярніших БТР у світі. Сьогодні ця техніка стоїть на озброєнні Бахрейну, Бельгії, Нідерландів, Єгипту, Йорданії, Філіппін, Туреччини і багатьох інших держав.

Нідерландські YPR-765 є і в арсеналі України. Така техніка стане в пригоді ЗСУ і під час контрнаступальних дій, адже вона цілком справляється із функціями тактичної підтримки. А це не тільки доставка десанту в гарячі точки, але й евакуація поранених, довезення боєприпасів і багато іншого.

Також броньовики – невідʼємний інструмент під час тактики ведення бою в містах, селах, під час зачисток житлових кварталів та приміщень, й навіть наступу піхоти під прикриттям бронетехніки. Тож українці можуть не раз почути з новин про ефективність YPR-765.