У новому спецвипуску проєкту "Зброя перемоги" 24 канал спільно з мужнім брендом Козацька Рада розповідає про можливості установок, які вже мають наші артилеристи.
Читайте також Техніка із німецькою якістю і точністю: як новітня розробка допомагає ЗСУ
А поки ми ділимось цікавими деталями про арсенал ЗСУ, українці активно його збільшують завдяки донатам. Так, Козацька Рада запустила ініціативу, в рамках якої вдалось вже зібрати понад 1,7 мільйона гривень. Кошти передадуть фонду "Повернись живим".
Завдяки донатам українців кількість потужних САУ, таких як американська M109 Paladin, у наших захисників може суттєво збільшитись. Це одна із найпотужніших артилерійських систем у світі! Бортовий комп'ютер цієї САУ самостійно обраховує показники стрільби, башта може обертатися на 360 градусів, а максимальна дальність стрільби становить до 34 кілометрів. Більше про її можливості та переваги – у матеріалі.
Створення та модифікації M109 Paladin
САУ Paladin з'явилася на світ у 1960-х роках завдяки корпорації BAE Systems. Відтоді вона побувала на багатьох фронтах, зокрема, у Вʼєтнамській війні, битві у Перській затоці, Ліванському протистоянні, антитерористичній місії в Афганістані, а з 2022 року показує свої можливості в Україні.
За ці роки САУ стала настільки популярною, що Сполучені Штати Америки експортують її в понад 40 держав світу. Кожен, хто користується цією системою, може модифікувати чи модернізувати її конкретно під свої потреби. Саме тому існують понад 10 видів M109 Paladin. Кожен з них адаптований під конкретні завдання та специфіку бою і має свої показники тактико-технічних характеристик.
M109 Paladin має багато моделей / Фото Міністерства оборони США
Загалом універсальність та простота у використанні зробили цю САУ однією із наймасовіших артилерійських установок у світі. В базовій комплектації на озброєнні для самозахисту стоїть кулемет калібру 12,7 міліметра. Однак за потреби його можна замінити на будь-який інший бойовий модуль. Навіть на спеціалізовану ракетну установку.
Хоча такі модифікації зустрічаються вкрай рідко. Все ж таки це зброя для артилерії, яка працює з відстані в десятки кілометрів.
До теми Точна та універсальна система: як американські дрони зможуть посилити ЗСУ
Боєприпаси і тактико-технічні характеристики
М109 Paladin має калібр 155 міліметрів – стандртний для країн НАТО, тому ця САУ може використовувати найрізноманітніші снаряди, розроблені для такої зброї. Зокрема:
- фугасний,
- бронебійний,
- підривний,
- високоточний, як Smart або M982 Excalibur.
Щодо останнього, то це 48-кілограмовий боєприпас, керований GPS-системами, який має радіус відхилення всього лише 4 метри. Щоправда, й коштує він немало: ціна за одиницю починається від 112 тисяч доларів.
Якщо ж говорити за тактико-технічні характеристики М109 Paladin, то важить вона майже 28 тонн. У порівнянні з німецькою PzH 2000, це взагалі "пір'їнка". При цьому максимальна швидкість, яку може розвивати ця САУ, досягає 56 кілометрів на годину.
М109 Paladin важить 28 тонн / Фото Міністерства оборони США
Екіпаж М109 Paladin складається з 6 осіб:
- командира,
- помічника,
- двох заряджальників,
- навідника,
- водія.
Темп стрільби – від 3 до 6 пострілів на хвилину. Цей показник залежить від специфіки бою та інтенсивності обстрілу. М109 Paladin може діставати ціль на відстані від 18 до 34 кілометрів, залежно від снарядів.
Варто знати Словацька техніка суттєво посилює ЗСУ: які її переваги та можливості
Прохідність та модифікації М109 Paladin
Що стосується маневреності та прохідності, то одразу варто зазначити, що М109 Paladin має гусеничну базу. Завдяки цьому САУ може практично безперешкодно пересуватися різними ділянками фронту і навіть долати бездоріжжя. Фактично, у цієї техніки прохідність танка.
Американська САУ має прохідність танка / Фото Міністерства оборони США
Та у цієї техніки є і недоліки. Щоб долати великі відстані, цій САУ потрібна допомога спеціалізованого буксира. Адже такі системи як М109 Paladin зазвичай використовують стаціонарно і єдине пересування на лінії фронту, яке вони здійснюють, – це зміна позиції після відпрацювання по ворогу. При цьому САУ долає різноманітні перешкоди: нахили в 30 градусів, насипи під кутом в 60 градусів, півметрову стіну або ж 2-метровий рів.
За наявності додаткового обладнання Paladin може проходити навіть невеликі водні перешкоди. Це не щось особливе для систем на гусеничній базі, але все ж хороші можливості для артилерії.
Цікаво Комплекс, що став легендою: як британсько-шведська розробка допомагає ЗСУ
Технологічність M109 Paladin
Найголовніша перевага М109 Paladin – відстань, з якої працює ця американська самохідна артилерійська установка. САУ може вражати ціль, що розташована за 34 кілометри від установки. Таку дальність не можуть досягти більшість російських артилеристів. Їхня ствольна зброя зазвичай працює в радіусі 18 – 24 кілометри.
Крім цього, цифрова система управління вогнем М109 Paladin чудово комбінується із баштою, яка обертається на 360 градусів. Комп'ютерні технології артилерійської установки самі коригують кожен постріл, аналізують балістичні розрахунки, вносять поправки, пов'язані з погодними умовами, та визначають траєкторію польоту.
Завдяки технологічній начинці та сучасним комп'ютерним системам значно пришвидшується саме використання цієї установки. M109 Paladin буде готовий до бою всього лише за 30 секунд після прибуття на вогневу позицію. Це блискавичні показники, які дозволяють відпрацювати по ворожих позиціях максимально швидко.
Більше про можливості M109 Paladin на полі бою: дивіться відео
Тож чим більше таких установок буде на озброєнні ЗСУ, тим важче буде російським артилеристам. Адже їхня кількісна перевага швидко анулюється.