"Розумні" міста вже стали стандартом, до якого повинні прагнути як мегаполіси, так і невеликі містечка, інформує 24 Канал. Адже кожен мешканець має відчувати турботу про себе та отримувати комфорт від проїзду у громадському транспорті, користуванні послугами ЖКГ, а також плануванні свого часу та дозвілля.

Читайте також Гроші повинні працювати: як можна не постраждати від інфляції та отримувати прибуток

Зазвичай у приклад ставлять такі "розумні" міста, як Копенгаген, Барселону, Амстердам та інші світові центри, але подекуди й в Україні можна зустріти чудове втілення даної концепції. За підтримки Škoda розповідаємо про вдалі приклади smart city в Україні.

Київ

У столиці діє система Kyiv Smart City. Вона об'єднує бізнес, активістів та владу для того, щоб розвивати "розумну" міську інфраструктуру. Загалом концепція побудована на тих самих принципах, що й у світових мегаполісах: відкриті дані, цифрові послуги та прозоре управління.

Київ – приклад "розумного" міста в Україні / Фото Shutterstock

Також Київ зробив великі кроки у впровадженні концепції "Безпечне місто", яка реалізовується шляхом встановлення камер відеоспостереження. Крім цього, мешканці столиці мають доступ до інформації про бюджет та системи електронних закупівель. Тут також діє опція заповнення петицій та можливість спостерігати за картою аварійних робіт.

Багато проєктів застигли на етапі планування та початкової реалізації через повномасштабну війну, але після перемоги до них обов'язково повернуться.

Вінниця

Вже впродовж багатьох років Вінниця перебуває або на вершині, або в топі найбільш комфортних для проживання міст України. Це й не дивно – тут вже реалізовано багато проєктів "розумного" міста, і мешканці з року в рік відзначають покращення якості життя.

Вінниця входить до рейтингу найбільш комфортних для проживання міст України / Фото Shutterstock

Тут вже втілено подібні проєкти, які вдалося зробити Києву. Також у Вінниці є змога записуватися в електронну чергу та спостерігати за нею онлайн, а не в коридорах відомств. Ще однією гордістю новаторів є можливість користуватися онлайн-калькулятором субсидій.

У громадському транспорті Вінниці можна безперешкодно користуватись Wi-Fi, цю ідею втілили вже давно. А на черзі – багато проєктів, які почнуть втілювати після перемоги над окупантами.

Тернопіль

У Тернополі вдалося впровадити багато ідей з концепції smart city. Одна з найвагоміших – проєкт "Відкрите місто", який дозволяє кожному мешканцеві не лише повідомляти про недоліки, з якими стикається у населеному пункті, а й перевіряти статус їх усунення.

Централізована система відеоспостереження міста дозволяє спостерігати за рухом транспорту в місцях, де найчастіше трапляються аварії. Також камери встановили біля нічних клубів та великих магазинів. Доступ до відео мав кожен мешканець Тернополя, у час повномасштабної війни цю опцію обмежили.

Тернопіль сміливо можна назвати "розумним" містом / Фото Shutterstock

Також тернополяни можуть ефективно планувати свій час завдяки відстеженню руху громадського транспорту в режимі онлайн. Водночас "Відкритий бюджет" та автоматизована система управління відображенням муніципальних даних дозволяють мешканцям Тернополя слідкувати за бюджетними витратами та отримувати повну інформацію про інфраструктурні об'єкти.

Розумне рішення для "розумного" міста

Доволі часто прикладом "розумних" міст виступають мегаполіси Західної Європи. Там рідко зустрінеш великий автомобіль – перевагу надають компактним автівкам, якими зручно їздити вузькими вуличками.

Втім, кросовер, який дозволяє поєднати комфорт та не втратити переваг компактності – це завжди вдале рішення. Наприклад, Škoda Kamiq легко поміститься на будь-якій парковці, а кліренс у 18 сантиметрів дозволяє виїхати на бордюр чи без страху стати поруч із високим тротуаром. Разом з тим розміри автомобіля гарантують, що ви легко будете маневрувати за будь-яких умов.

Комфорт – ще один "козир" Škoda Kamiq. Просторий салон та висота у метр на задньому сидінні дозволять насолодитися навіть довгими поїздками та не стануть випробуванням. Багажник у 400 літрів також дозволить не обмежувати себе у кількості речей, які потрібні для поїздки.

Власників Škoda Kamiq неабияк потішить і мотор автомобіля, в якого є аж три опції з "механікою" та "автоматом". Двигун 1,5 TSI може розігнати авто 213 кілометрів на годину, що у цьому класі не зустрінеш. Але потужність – не означає затратність. На малих обертах працює лише один циліндр, який споживає 2 – 3 літри замість звичних для інших автомобілів 6. Тож Škoda Kamiq, без сумніву, – розумне рішення для "розумних" міст.

Škoda Kamiq – чудове рішення для "розумних" міст / Фото Škoda