Що сталося
28 квітня Європарламент проголосував за продовження вільної торгівлі з Україною. Про це у своєму Twitter розповів редактор "Radio Free Europe".
Читайте також Глава Мінфіну США розповіла, чи є загроза статусу долара у світі
І врешті-решт було досягнуто консенсусу щодо цього,
– написав він на своїй сторінці.
And in the end it was consensus on this. #Ukraine https://t.co/F2PGHHOP0C
— Rikard Jozwiak (@RikardJozwiak) April 28, 2023
Країни отримають компенсацію
Водночас Єврокомісія оголосила, що надасть додаткові 100 мільйонів євро для допомоги фермерам ЄС. Цей крок відбувається на тлі напруги навколо українського зерна та має на меті стабілізувати ситуацію.
Власне, як відомо, Польща, Болгарія, Румунія, Словаччина, Угорщина знімуть обмеження щодо імпорту нашої аграрної продукції, зокрема, зерна.
Я радий оголосити, що ми досягли політичного рішення щодо імпорту української агропродукції до ЄС. Ми домовилися з Україною та пʼятьма її сусідніми країнами-членами ЄС, як врегулювати ситуацію,
– заявив заступник голови Єврокомісії Валдіс Домбровскіс.
Читайте про це більше "Наші аграрії більш конкурентоздатні": чому Європа бойкотує українське зерно
Коротко про причини припинення імпорту українського зерна
- Після повномасштабного вторгнення Росії українські порти у Чорному морі були заблоковані, через що Україна була змушена шукати альтернативні маршрути постачання, зокрема через Польщу та Румунію.
- Ці країни упродовж 2022 року сприяли експорту зернових з України. Втім, додаткова пропозиція зерна на їхніх ринках спричинила тиск на фермерів та вплинула на ціни та можливості зберігання зернових. Фермери вийшли на протести проти урядів.
- Оцінки Єврокомісії свідчать, що фермери з Польщі, Румунії, Угорщини, Болгарії та Словаччини втратили 417 мільйонів євро внаслідок напливу дешевшого українського зерна на їхні ринки.
- Відтак, Румунія і Польща почали переговори з Європейською комісією щодо механізмів відстеження експорту українського зерна, аби таким чином гарантувати стабільність місцевим фермерам.